Liigkarvasus 12.03.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kahtlustan endal Hirsutismi, kuid arstid pole mu muret tõsiselt võtnud. Mul tumeda karvad kõhul ja kõht näeb väga jube välja, mul on üleüldse üle keha pikemad kohati ka tumedamad karvad. Suvi on tulemas ja ma tunnen ennast päris jubedalt nii. Kuidas ma saaksin neist lahti(saatsin teile pildi ka). Kas saab kuidagi tõestada et mul on Hirsutism, kuna arstid on tavaliselt peale vaadates öelnud, et kõik on korras. Aga ma tean et ei ole, kuna see ei ole normaalne.

Aitäh abi eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hirsutism ei ole haigus - see tähendab lihtsalt keskmisest lopsakamat karvakasvu. Karvakasvu lopsakus ja karvade tumedus on pärilikud iseärasused. Kui tegemist ei ole haigusliku liigkarvasusega, siis seda kahjuks muuta ei saa. Abiks võivad olla kosmeetilised protseduurid - karvaeemalduseks kasutatakse tänapäeval mitmeid eri meetodeid.
Siiski võib hirsutism olla mõnikord ka haiguslik - siis, kui seda põhjustab meessuguhormoonide ülemääraselt kõrge tase naise organismis. Meessuguhormoone toodavad nii munasarjad kui neerupealised. Haigusliku hirsutismi kõrval esinevad sageli teisedki meessuguhormoonide liiast põhjustatud probleemid - mestruaaltsükli ebaregulaarsus, ovulatsioonide puudumine, viljatus. Kas hirsutism on pärilik iseärasus või haiguse tunnus, aitab selgitada günekoloog. Kui peaks selguma haigus, korraldab günekoloog ka ravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.