Kilpnäärme probleemid 21.01.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Laboris võeti kilpnäärmehormoonide analüüs günekoloogi saatekirja alusel (menstruatsioonitsükli häired), kuna günekoloogiline läbivaatus asjasse selgust ei toonud. Analüüside vastustes oli T4 piiri peal ja mingi antiTPO täiega üle referentsväärtuse (200 millegagi), muud näitajad korras. Mulle kirjutati välja Thyroxini 25mg x 1 päevas kuu aega. Juba kuu aega (sh enne tablettidega alustamist) on pead kuklasse painutades ja neelatades valu kurgus vasakul pool kilpnäärme piirkonnas, pead paremale kallutades jällegi paremal pool peas kukla piiris - nagu miskit kisuks. Pea paremale kallutamine on muidu ka suht võimatu, lööb valu ka paremasse kõrva. Pea käib ringi (toolil istudes vahest tunne et tool läheb alt), kaks korda on passiiveselt nisnast lühiaegne verejooks alganud, iiveldustunne. Ja parem käsi mis enne oli vahest liigutamisel valulik valutamas nüüd ööst-päeva. Valuvaigisti (Paracetamol) siin ei andnud tulemust. Arstile pääsen kunagi veebruaris. Milles võiks olla põhjus? Kas kilpnääre võib sellist segadust tekitada organismis ja mis see antiTPO õieti näitab?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõrge TPO tiiter näitab, et Teil on tegemist tugeva päriliku eelsoodumusega seisundiga - kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga. TPO-AK = türeoperoksüdaasi vastased antikehad. Seisund kujuneb välja suguküpsuse saabudes ja kestab elu lõpuni. Ravida seda ei saa ega pole vajagi, kuna üksnes kroonilise türeoidiidi esinemine põhjustab vaevusi harva (enamasti siis, kui kilpnääre mahult oluliselt suureneb). Küll aga on selle seisundiga isikutel kõrge risk kilpnäärme talitlushäirete (nii üle- kui alatalitluse tekkimiseks) ja seetõttu vajavad nad jälgimist (kilpnäärme hormoonanalüüs 1 kord aastas). Kuni hormoonid on korras, ei mõjuta krooniline türeoidiit ühegi teise organi tööd ega põhjusta ka tsüklihäireid.
Teie vaevused ei ole tõenäoliselt kilpnäärmega kuidagi seotud, pigem lülisamba kaelaosa muutustega või õlavöötme piirkonna lihaste-närvide põletikuga. Kilpnääre ei põhjusta ka ninaverejooksu ega iiveldust (isegi mitte talitlushäire korral). Käige veebruaris arsti vastuvõtul ära (veebruar ei ole kaugel) ja saate veelgi üksikasajalikuma ülevaate oma kilpnäärmeprobleemist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.