veepeetus 07.01.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on olnud 2 rasedust, mõlemad alagsid juba esimesest raseduskuust veekogumisega. Olin turses, paistes. peale sünnitust väljus vesi max nädalaga ja olin isegi saledam ja kergem kui enne sünnitust. Üleeelmisel sügisel läksin rühmatreeningutesse- võtsin esimese kuu-paariga juurde 7 kg ja seda vett! olin nii turses igalt poolt, isegi nägu,kael. Võtsin kohe numbri võrra juurde, riided ei mahutunud selga, väga vaev oli olla. Treenisin edasi 5 kuud ja siis katkestasin lepingu ja hakkasin jälle kaalus maha võtma- vesi väljus tasapisi mõne kuuga. Nüüd, aasta lõpupoole, otsustasin uuesti proovida- jälle sama probleem. Kas asi võib olla hormoonides? Viimastel kuudel on hakanud vistrikud ka tekkima. Toitumine on korras. Kuna eriarsti poolt määratud eluaegne dieet seoses paljude toidutalumatuste pärast ning vett joon päevas ca 1 L ja teed 2-4 tassi päevas.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei selgu Teie kirjast, mis rühmatreeninguga tegemist on. Igal juhul arvan, et ju see treening Teile ei istu ja tuleb leida teine viis enda vormis hoidmiseks. Raseduse ajal on vedelikupeetus tavaline asi ja seotud naissuguhormoonide taseme suure ja kiire tõusuga. Peale sünnitust taastub ka vedeliku tasakaal. Mingi treening ei tohiks küll hormoonide taset kuigivõrd muuta. Vedelikupeetuse mehhanism peaks siin olema hoopis muu. Olen kahjuks oma praktikas kohtunud noorte inimestega, kes raske trenniga on oma neerudele tõsist kahju teinud - enamasti puudutab see erinevaid jõutreenenguid. Soovitan nõu pidada mõne kogenud treeneri või spordiarstiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.