kilpnäärme hormoonide tasakaalust tingitud meeleoluhäired 08.12.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Otsin abi oma emotsionaalse seisundi parandmiseks, kuid hetkel on mu enda jaoks arusaamatu, kelle poole esmalt abi saamiseks pöörduma peaksin.
Põhjus, miks on mu esmane valik endokrinoloog, seisneb pärilikkuses.
Nimelt on nii vanaemal kui emal diagnoositud kilpnäärme probleemid. Mõlemal kilpnääre ka eemaldati. Ema (kõrval)kilpnäärme probleemid avastati üsna hilja, siis kui näitajad olid päris käest ära. Kõige paremini väljendusid tema probleemid aga emotsioonides: sügav depressioon, pessimism, negatiivsus jne.
Nüüd olen ise sarnases seisus. Ma pole eluski olnud nii rahulolematu ja ennastsüüdistav, tõrges, tige, seksuaalsus on täiesti kadunud, kehakaal vaikses tõusujoones. Hästi ratsionaalse inimesena leiaksin kõikidele oma probleemidele ka "vabanduse" kuid äkki ma ei kujutagi endale asju ette vaid probleem ongi justnimelt vaikselt areneva kilpnäärme probleemiga? Umbes kaks aastat tagasi tegi perearst mulle ka mingid analüüsid kilpnäärmega seoses, tol korral olevat kõik korras olnud.
Seega palun öelge, kas minu mõttekulul võib olla tõepõhi all ja kust ma abi otsimiseks sellisel juhul alustama peaksin?
Eelaimus, et perearst arvab, et olen lihtsalt lolliks läinud ja kujutan endale seda kõike ette või et psühholoog paneb selle lihtsalt "elumuutuste arvele", mõjutab nende poole pöördumist. Ja ma olen ise lihtalt nii väsinud nii rahulolematu olemast, sest isegi asjad, mis mulle teoorias peaksid väga suurt rõõmu pakkuma, isegi neis suudan ma selle probleemse poole välja tuua.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie pärilik foon õigustab igati kilpnäärme talitluse korduvat kontrollimist. Igaks juhuks võiks koos hormoonidega määrata ka kilpnäärmevastaste antikehade tiitri. Kui viimane on kõrge, näitab see kindlat perekondlikku eelsoodumist ja järjepideva kontrolli vajadust. Kui Te ei soovi teha seda perearsti juures, on nii Tartus kui Tallinnas mitmeid erakliinikuid, kus järjekordi praktiliselt ei ole ja saatekirja ei nõuta.
Ainult meeleolukõikumiste alusel kilpnäärme talitlushäiret diagnoosida ei saa. Ka depressioon ja isikususehäire on päriliku eelsoodumusega seisundid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.