korduv kilpnäärme ületalitlus 24.09.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Paar aastat tagasi avastati mul hüpertürioos. Imekombel pääsesin kahe nädala jooksul Teie vastuvõtule ning te määrasite ravi tiotili'ga, mis mõjus minu arvates hästi. Ravi lõppes edukalt, mingeid muid uuringuid peale vereproovi jälgimise ei tehtud. Veri sai korda.
Selle aasta juunis läks enesetunne jälle kehvaks. Kuna perearst ütles, et kordusproovidele saadab mind ikka spetsialist ja mitte tema (teie juurde aga aega enam nii lihtsalt ei saanud), siis lasin ise vereproovid teha ja jällegi olid näidud üsna korrast ära. Lisaks oli ka B12 aneemia.
Perearst ei tahtnud mulle siiski Tiotili kirjutada, väites selle olevat maksatoksilise ja üsna tungivalt määras mulle Thyrosoli, mida võtan nüüd juunist alates 3 korda 2 tabletti päevas. Ausalt öeldes tundus mulle paar nädalat tagasi, et need ajasid mind peale sööki iiveldama ja ma perearstiga konsulteerimata olen läinud üle 2 korda 2 tabletile, sest tööl olles ma lihtsalt lõunal unustan neid võtta. Enesetunne on suhteliselt normaalne. Viimased proovid TSH kohta tegi perearst august lõpus. Oli korras.
Teie juurde ei ole mitte mingit lootust pääseda - PERHi digiregistratuur ei näita aasta lõpuni mitte ühtegi vaba aega. Jaanuari aegu ees ei ole.

Perearst tundub veidi ebakindel olevat, et mis edasi teha, kaua võtta.
Muuseas - minu perearst ei teadnud esialgu sedagi, et ületalitluse korral on võimalus raviga talitlus normi saada ja tablettide võtmine lõpetada.

Mis soovitusi Teie praegu mulle saate anda?

Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui hetkel on kilpnäärme talitlus normaliseerunud (hormoonanalüüsid korras) ja enesetunne paranenud, tuleks thyrozoli annust vähendada s.t. näiteks üle minna 1tbl.-le 2 korda päevas (tegelikult võib thyrozoli mõlemad tabletid hommikul ära võtta, sest sel ravimil on ööpäevaringne toime). Päriselt lõpetada on veel vara, sest ravi peab kestma vähemalt 6 kuud. Kuu aja möödudes tuleks taas teha TSH ja FT4. Kui perearstil pole kindlust, võib kasutada e-konsultatsiooni teenust, sellega saab ka kiirkorras minu vastuvõtule suunata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.