Hormonaalsed muutused pärast imetamise lõpetamist 11.09.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Nüüdseks on imetamisest möödas 6 kuud ning menses taastus ca 1 a tagasi. Pärast imetamise lõpetamist algasid probleemid. Üldjuhul iga kuu ca 10 päeva enne oodatavat mensest on kuuti erinevaid episoode. Nt kõnnin tänaval hoogsal sammul ning ühel hetkel hakkab kuklas suruma, pea lainetab ning jalad lähevad nõrgaks. Natukese aja pärast olukord taastub. Kõndides tekivad nõrkuse/minestuse tunne, kui maha istun, siis olukord paraneb. Tavaline on, et mõnel päeval selle 10 päevase ja ka pärast mensese algust nt 5 päeva on kogu päev pearinglus. Samal ajal on olnud ka probleemid vererõhu kõikumisega: mingil hetkel just rahulikus olekus võib vererõhk tõusta 145/86 peale ja siis nt 2 minuti järel olla jälle 124/80 või vastupidi mingil hetkel on vererõhk 110 ülemine. Kevadel pöördusin südamearstile, kuna kuu aega oli südamelöögisagedus püsivalt 90 või kõrgem. Tarvitasin viirpuu tablette ning pärast seda pulss on enam-vähem püsinud alla 100. Nüüd viimasel ajal on pigem pulss nt mingil hetkel 54/56 ja siis 66/74. Viimastel kuudel on tavaline, et nt kõndides tunne, kuidas kuklas surub, pea lainetab, astudes kandadele ei tunne oma kontsasid ja olemine läheb nõrgaks. Kui rahulikult edasi püüan liikuda, siis vahel läheb paremaks, kui üldiselt vajan istuda (kui on paha olemise hetk, siis on selline tunne, et pulssi ei tunne).
Kogu selle ajal olen tundnud ka vasakul pool kõhus (üsna südame all ja sealt naba poole) kas 2-3 teravat valu päevas või kogu päeva kestvat pitsitust, mis siis kiirgab vasakule alakõhtu ja küljele/selga.
Perearst on teinud vereproovid, mille tulemusi mul endal ei ole, UH kõhust (leid oli vaid lisapõrn, mis tema sõnutsi midagi lugema ei peaks). Ka kilpnääret vaadati ja öeldi, et väikesed erinevused on, kuid ei midagi tõsist.
Naistearst ütles, et tema poolt on kõik korras. Viimased vereproovi tulemused on:
Kaalium 4.7 ↑ (3.4 .. 4.5 mmol/L) - miks on kõrgem?
Naatrium 144 (136 .. 145 mmol/L)
Kaltsium (ioniseeritud) 1.34 ↑ (1.16 .. 1.32 mmol/L)
Magneesium 0.86 (0.66 .. 1.07 mmol/L)
CRP 90 mL/min/1.73m2)
Kreatiniin 61 (44 .. 80 µmol/L)
Vanus 30 (aastat)
LDH 254 (240 .. 480 U/L)
Kusihape 220 (143 .. 339 µmol/L)
TSH 1.13 (0.27 .. 4.20 mU/L)
fT4 13.3 (12.0 .. 22.0 pmol/L)
Menstruaaltsükli faas Ei tea
Prolaktiin 239 (102 .. 496 mU/L)
Vitamiin D (25-OH) 93.0 (>75 nmol/L)
Folaat 17.3 (10.4 .. 42.4 nmol/L)
Vitamiin B12 317 (141 .. 489 pmol/L)
TPO IgG 56 ↑ (<34 kU/L) - minu jaoks on näit liialt palju kõrgem normist?

Kuna meil on perekonnas probleeme kilpnäärmega, emal 40 a rinnavähk, hiljem uuesti lümfides ja metasdaasid peas. Vanaemal samuti rinnavähk.

Soovin teada, milles võib olla probleem ning kas mul tuleks edasi pöörduda nt endokrinoloogi vastuvõtule.

Olen väga tänulik mingigi info eest, sest varem oli väga terve inimene ja sellised nõrkuse hetked on väga ebameeldivad.

Hemogramm
WBC 5.07 (3,5 .. 8,8 E9/L)
RBC 4.72 (3,9 .. 5,2 E12/L)
Hb 140 (117 .. 153 g/L)
Hct 43 (35 .. 46 %)
MCV 91.3 (82 .. 98 fL)
MCH 29.7 (27 .. 33 pg)
MCHC 325 (317 .. 357 g/L)
RDW-CV 13.2 (11,6 .. 14 %)
RDW-SD 43.8 (39 .. 46 fL)
Plt 164.0 (145 .. 390 E9/L)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõik Teile tehtud hormoonanalüüsid on korras ja ka vaevustes ei ole midagi endokriinhaigusele viitavat. TPO tõus on vähene ja selle alusel autoimmuunset kilpnäärmehaigust kindlalt diagnoosida ei saa. Soovitan seda näitajat 1-2 aasta möödudes korrata. Kaaliumi ja kaltsiumi piiripralsed tõusud on suure tõenäolsusega alimentaarsed s.t. toitumisest põhjustatud ja mingit haigust nende alusel diagnoosida ei saa. Küll on Teie analüüsides üks problemaatiline koht - CRP 90 mL/min/1.73m2. Arvan siiski, et tegemist ei ole CRP-ga, vaid GFR-iga (esimene on C-reaktiivne valk, mis kõrgenedes näitab põletiku olemasolu organismis, teine glomerulaarfiltratsioon, mis on neerude talitluse näitaja). Kui GFR on 90 mL/min/1.73m2, on neerude talitlus suurepärane. Aga igaks juhuks vaadake täpsemalt järele!
Tehtud uuringute põhjal endokrinoloogile pöördumise vajadust ei näe.
Tervitades,
dr. Anu Ambos