kolesterool kõrge 08.09.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Aastaid paar-kolm olen "võidelnud" maksal leiduvate rasvaplekkidega ja raua sisaldusega veres, mis oli neli korda üle normi. Tol ajal leiti ka minu kolesterooli näiduks 7,2. Praeguseks olen "raua" normi saanud, kuid maks on endiselt problemaatiline ja kolesterool on tõusnud 8, 1 peale. Perearst kirjutas küll nüüd "Vasilip 10 mg", kuid omal käel asja uurides uuematest teaduslikest raamatutest avastasin, et kolesterooli alandavad ravimid mõjuvad omakorda jälle maksale halvasti, mis mul ju niigi ei ole korras. Veel selgus, et kõige õigem oleks hoopis imeda D- vitamiini, nii 10 tuhat ! toimeühikut päevas... Kuidas kommenteerite?
Ette tänud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina ei ole kahjuks rasva ainevahetuse spetsialist. Tean, et keskealisel mehel, kellel kolesterool kõrge, on suur südamehaiguste risk. Risk sõltub loomulikult ka pärilikkusest, sellest, kas põete diabeeti või on vererõhk kõrgenenud, teie kahjulikest harjumustest. Kõik need asjaolud on tuttavad Teie perearstile ja temal on olemas ka südamehaiguse riski hindamise tabel, mille alusel saate oma lähema 10 aasta riski välja arvutada. Kui risk on suur, oleks mõistlik kolesterooli taset langetada. Teha saab seda nii dieedi, mõningate loodusravi vahendite, kui ka statiinidega (vasilip). D-vitamiin on loomulikult üks üsna oluline vitamiin, kuid mina pole uuematest teaduslikest raamatutest selle imemise kolesterooli langetavast toimest kahjuks lugenud.
Kui kolesterool on 8,1 (mis on väga kõrge), on Teil õigus saada seda langetavaid ravimeid soodustusega. Vasilip 10mg päevas on Teie kolesterooli väärtuste juures selle efektiivseks langetamiseks ilmselt liiga nõrk.
Maksale mõjub suur enamus ravimeid, mis maksas lammutuvad. Maksa rasvväärastus (mis on Teie tõenäoline tõbi) on healoomuline haigus ja enamust maksas lagunevaid ravimeid võib rasvväärastuse korral kasutada. Siiski tasuks perearsti käest uurida, kas Teie "rauahaigus" ei ole maksakahjustuse põhjuseks ja sel juhul on lugu veidi tõsisem. Parim maksa rasvväärastuse ravi on kehakaalu normaliseerimine ja alkoholist hoidumine (need abinõud vähendavad ka südamehaiguste riski).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.