Mida teha, et enam mitte kasvada? 11.05.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuidas peatada kasvu? Sain just 14 ning olen 177,5 cm pikk ja muudkui kasvan. Paljud küll ütlevad, et ma enam ei kasva, aga siis ikka paar kuud hiljem jälle 3-4 cm juurde kasvanud. :( Ma tõesti ei tahaks enam nii pikk olla, täiskasvanuna tahaks ikka alla 178 cm olla. On see kuidagi võimalik? See tõsiselt häirib ja teeb kurvaks. :( Kas saab midagi tarbida, et enam ei kasvaks, või siis hoopiski midagi vähem tarvitada või vältida? Loodan, et saate aidata, aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui olete pikakasvuliste vanemate laps, saab ka Teist pikakasvuline ja see on OK. Tavaliselt tütarlapsed peale menstruatsioonide algust enam kuigipalju ei kasva, sest kõrgenenud suguhormoonide tase suleb toruluude kasvutsoonid üsna peatselt. Kui erinete oma kasvu poolest lähisugulastest tunduvalt ja kasv jätkub kiires tempos ka peale menstruatsioonide algust, võiks igaks juhuks tervist kontrollida. Alustada võiks perearstist, kellele oma mure ausalt ära rääkida. Vajadusel suunab perearst edasi lasteendokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.