Kilpnaarme alatalitlus 26.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mul diagnoositi rohkem kui 10a tagasi et mul on kilpnaarme alatalitlus aga mulle ei seletatud mis see kaasa toob. Ei öeldud muud kui võta 3x nädalas joodi tablette. Nüüdseks olen nutu äärel kuna paar kuud olen nii väsinud magan 2korda ööpäeva jooksul nagu laps ei jõua midagi teha meeleolu koikumised juuksed on 5x õhemad kui 10a tagasi. 3 a tagasi olid hullud nutuhood ja närvilisus ning arevushaired mis ajasid mu psühhiaatri juurde määrati antidepressandid. Olen neid 3x vahetanud kuna ei ole paremaks läinud. Viimased 6 kuud olen sertaline peal ja sain hullemast masendusest üle aga ma ise tunnen et Ei ole kõik ok.
Hoian kilpnaarmel silma peal vereanaluusid 2x aastas ja ikka arst ütleb vota joodi ja kõik. Ma olen noor inimene ja pole mingit põhjust olla õnnetu ja väsinud.ma ei jõua joosta süda peksab ja hakkab halb lihased väsivad esimese 30sek jooksul.
Kogu oma täiskasvanu ea olen arvanud, et olen laisk ja nõrk et see on normaalne.
Aga kui teised juba on ütlema hakanud, et mis mu juustega toimub et olen pool kiilakas kuna vanasti pidin patsist kahe käega kinni võtma nüüd on vaevu pool peotäis neid alles ja mõned on karedad nagu hall juus aga ikka mu enda naturaalset värvi. Kaalus olen 1,5 a jooksul 15kg juurde võtnud.Soovin lapsi saada aga kardan kuna kilpnaare ei ole ju korras. Aasta tagasi oli TSH 6,24 T4 free 11,28. Ma olen nüüd uurinud internetist, et inimesd saavad päris ravi kui TSH on üle 3me. Mida peaksin oma perearstilt küsima ? Mis ravi ma peaks saama ja kas saab kilpnäärme kunagi päris korda? Tänan teid.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Joodist Teie probleemi puhul paraku kasu ei ole. Suure tõenäosusega on tegemist kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist tingitud algava kilpnäärme alatalitlusega. TSH 6,24 mIU/l on piisav, et Teiesugusele noorele naisele määrata asendusravi L-türoksiniiniga (sünteetilise kilpnäärmehormooniga) 50 mcg päevas. Paluge perearstil end suunata endokrinoloogi konsultatsioonile kas Tallinnasse või Tartusse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.