kortisool ja insomnia 23.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere, minu küsimus on sama, mis siin ühes kirjas juba esines - kas Eestis määratakse kusagil kortisooli süljest? või saadetakse süljeproove analüüsimiseks kuhugi? tundub et viimasel ajal ingliskeelses maailmas seostatakse perimenopausis naiste kroonilist unetust järjest enam just kortisooli ööpäevarütmi häiretega .mul oli kirurgiline menopaus suurte kaebustega, enne kui HAR määrati, ja umbes samal ajal mitu aastat krooniline stressiolukord, kui öösiti olin ärkvel ja otsisin lahendusi...siiani ärkan igal öösel mitu korda, alates kahest-kolmest, absoluutselt adrenaliinilaksu tundega. praegu küll enam ei higista, aga magama jään uuesti ainult rohtudega ja sedagi mitte iga kord. Unearste ei paista kortisooliteema huvitavat, pigem tekitab vastuseisu. Perearst leidis mõned aastad tagasi juhuslikult et hommikune kortisool on madal (vb just öise tõusu tõttu?), kuid tol ajal ei osanud unetust sellega seostada ja rohkem ei uuritud. Tahaks teada, mis väärtused öösel on, tasulised analüüsid ei ole probleem. Kuhu minna? Cushingit ma kindlsti ei põe :-), aga päris kindlasti ei ole mul ka uneapnoed ega rahutuid jalgu. olen füüsiliselt heas vormis, sale, liigun palju ja söön hästi, süda terve, vererõhk hea, öösel häirivaid tegureid ei ole aga uni halveneb. Polüsomnograafia järjekorras juba ka olen.
tänud ette

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tallinnas sülje kortisooli sisaldust ei määrata. Võimalik, et seda tehakse Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlaboris (võib uurida internetis vastavat kodulehte). Vähemalt on seda mõni aeg tagasi tõepoolest tehtud.
Siiski häirub kortisooli ööpäevane rütmika piisavalt ikka ainult Cushingi haiguse korral. Unehäired ei muuda seda kuigivõrd. Ja kui ka muudaksid, pole võimalust seda kuidagi korrigeerida ega selle läbi und parandada. Meetodid, mida kasutame kortisooli normaliseerimiseks Cushingi haiguse korral siin küll ei sobi - see oleks suurtükist varblaste tulistamine. Võime õelda lihtsamalt - unehäiret võib põhjustada krooniline stress (kortisool kui peamine stresshormoon võib olla siis ka mingil määral tõusnud). Kui suudame stressitaset alandada s.t. kõrvaldada kortisooli tõusu põhjused, on lootust ka paremale unele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.