pigistustunne kaelas 14.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 28 aastane naine; kilpnäärme alatalitust diagnoositud ca 15 aastat tagasi ja sellest ajast alates igapäevaselt L-Thyroxini tarvitanud. Kolm nädalat tagasi tekkis kaelas häiriv pigistustunne, mis on igapäevane ja pole siiani möödunud. Enamuse ajast pigistab vasakult poolt, paremalt harvem. Tunne on küllaltki häiriv kuna pidevalt tahaks neelatada, et seda ebamugavust kõrist ära saada; samas ka neelamine on ebamugav. Kohati tundub endale nagu häiriks kurgus/neelus ka normaalset hingamist. ning ebamugavustunne kiirgaks nagu ka kaela mööda kõrvade suunas. Selle perioodi vältel on sagenenud ka käte värisemine, valud/võbin südames, külmavärinad. Vereproov kilpnäärme näitajate osas tehti viimati ca kaks kuud tagasi ja oli korras; ultraheli vastused allpool. Millest võib selline pigistustunne tingitud olla ja kuidas seda leevendada? Kas vajaksin täiendavaid uuringuid?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme ultraheliuuring ei näita 2014a võrreldes 2012 mitte mingit muutust. Selline nagu ta on praegu, on kilpnääre olnud aastaid. Siit järeldub, et kilpnääre ei ole Teie vaevuste põhjuseks.
Teie kilpnääre hormooni enam peaaegu ei tooda. Olete asendusravil L-türoksiiniga. Seega kui võtate korralikult kindlaks määratud annust ja hormoonanalüüs oli 2 kuud tagasi korras, ei saa ka hormoonid kuigivõrd kõikuda.
Seega tuleb vaevuste põhjusi otsida mujalt. Teie perearst aitab selles Teid kindlasti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.