autoimmuunne türeodiit mööduva türeotoksikoosiga 08.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp. Anu Ambos,
Täna käisin endoklrinoloogi juures, pandi diagnoosi krooniline türeoidiit mööduva türeotoksikoosiga.TPOAb üle 1300, FT4= 33,08, TSH alla 0,01. UH näitas et sõlmi pole. Minu teada pole mul varem kilpnäärme probleeme olnud. Mul on 3 kuune laps ja hetkel toidan teda rinnapiimaga. Arst määras mulle thyrozoli 10 mg päevas, ning ütles, et 2 kuu möödudes tuleb uuesti vereanalüüsid ära teha. Lugesin ravimi infolehest, et juhul kui võtate ravimi, siis peaks arst kontrollima ka vastsündinu kilpnäärme. See pani mind muretsema, kas ikkagi tasub last rinnaga toita ravimi võtmisel, või peaks üle minema kunstlikule toidule. Kas on võimalik rinnapiima andmist vähedama ja asendada vaid mõned söögikorrad kunstliku toiduga (peale tableti võtmist ära pumbata piim, ja seda mitte kasutama söögiks) Kas peaks lapse tervise ka arsti juures üle kontrollima? Loodan Teie abile. Ette tänades, Jekaterina.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esiteks kontrolliti Teie lapse kilpnääret kohe peale sündi (seda tehakse rutiinselt kõigi Eestis sündinud laste puhul). Kui Teiega peale seda ühendust ei võetud, oli järelikult kõik korras.
Teil on tõenäoliselt tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidi sünnitusjärgse ägenemisega, mis tekib tavaliselt 3-6 kuud teale sünnitust. Krooniline autoimmuunne türeoidiit ise on päriliku eelsoodumusega haigus, mis on Teil olnud suure tõenäosusega puberteedieast peale, ainult, et hormonaalseid häireid pole varem esinenud. Soovitan thyrozoli võtta (10mg on väike annus), rinnaga toitmisest loobuma ei pea. Analüüsi ahga soovitan teha varem - juba 1 kuu möödudes, kuna ületalitus võib türeoidiidi sünnitusjärgse ägenemise korral kiiresti mööduda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.