Insulinoom? 08.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Hea meelega palun abi diagnoosi täpsustamisel ja testitulemuste analüüsimisel. Nimelt olen läbi teinud IVF-i ja alates sellest on kaalutõus olnud 1,5a jooksul ca 30kg (pärast sünnitust korraks kaal langes, kuid on taastunud nüüd raseduse lõpuaegsele tasemele). Jälgin toitumist (et ei tekiks ala- ega ülekaloraaži, toitainetegrupid oleks tasakaalus), teen trenni. Kaal ei lange, liigesed on suurest koormusest valulikud, vaevab väsimus ja pearinglus. Perearsti poolt viidi läbi GTT - glükoositase normis (näitajad 4-ga), insuliinitase kahel analüüsil korralikult üle normi (näidud ümardatult 7, 58, 63). Kilpnäärmenäitajad on nüüd normis olnud (varasemalt diagnoositud kaalutõusu ajal üllatavalt väike ületalitlus, mis ravi ei vajanud). Millega võib tegemist olla (insulinoom või midagi muud) ning kuidas normkaalu tagasi saada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on suure tõenäosusega kombineeritud etiloogiaga rasvumisega. Suurel osal naistest toob rasedus ja rinnaga toitmine esimese sünnitusjärgse aasta jooksul kaasa suurema või väiksema kaalutõusu. Enne aasta möödumist, rinnaga toitmise lõpetamist ja menstruaaltsükli taastumist ei soovitata rangeid dieete ega suurt füüsilist koormust rakendada, peale seda aga küll.
Hüperinsulineemia ei ole antud juhul rasvumise põhjus, vaid tagajärg, mis on tingitud rasvumisest põhjustatud kudede insuliinitundlikkuse vähenemisest. Kõhunääre peab lihtsalt veresuhkru korrashoidmiseks varasemast rohkem insuliini tootma.
Kui edaspidi kaalust alla võtate, langeb ka insuliini tase.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.