Sekundaarne hüpertoonia? 05.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Põhihaigusena mul on I tüüpi DM, umbes 20 aastat. Probleemiks on kõrge vererõhk, mis ei taha alluda ravile (fosinopriil 20mgx2, amlodipiin 10mgx1, nebivolool 5mgx2 ja moksonidiin 0,4mgx1). Ravist hoolimata RR keskmiselt 170/105 kodus. Pulss kiirevõitu, u.85. Diabeet suhteliselt hästi tasakaalus. Viimases kontrollis avastati hüpokaleemia, plasma kaalium 3,0 mmol/L ning väike janu vaevab pidevalt. Ootan praegu oma aega järjekorras endokrinoloogi ning kardioloogi juurde, aga küsiksin, kas siin võib olla tegemist sekundaarse hüpertooniaga, mille põhjus on endokrinoloogilist laadi, näiteks Cunni sündroomiga?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Pigem võiks olla tegu diabeetilisest neerukahjustusest põhjustatud hüpertensiooniga. Kuigi diabeedi kompensatsioon pole halb, on staaz pikk ja neerukahjustus seetõttu küllalt tõenäoline. Mistahes neerutekkeline vererõhutõus ei ole kergesti kompenseeritav.
Siiski ei ole ka Conni sündroom päriselt välistatud, küllap endokrinoloog võtab ka vastavad analüüsid (aldosteroon ja reniin).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.