Ravimisele mitte alluv haigus. 09.02.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen palju kordi juba kirjutanud.Vastuses on olnud alati variante,kuidas ravida.Nüüd on mõistus kõigil otsas.Lühikokkuvõte:kilpnäärme ületalitus-radioakt.jooditablett-3-4 kuud hiljem silmanägemise halvenemine kilpnäärme tagajärjel-medrolli ravi ja l-thyroxin -medroliga lõpetamine,kõrvaltoimeid palju -silmadel uuesti halvem,kaheti nägemine,paistetus,paistetus ka jalgadel ja sõrmedel -arsti vahetus-3 kuud medroli ravi veeni,ravi ajal ideaalne olemine -kolm nädalat peale ravi lõppu kõik taas...:silmad paistes,hägune nägemine -uus ravi :medrol tabletina ja imuran tabletina,seda tegin 4 kuud,vahepeal sain ka kiiritusravi 10 korda...medrolist veresuhkur väga kõrge,kehakaal tõusis,nägu on kui täiskuu,tableti arv päevas13-14.Kannatasin ära.Silmaarstil käisin kaks nädalat tagasi,ütles et ma polevat nii hea veel välja näinudki.Analüüsid kilpnäärme kohta head.Nüüdseks on nädal möödas,kui medroli enam ei võta ja silmanägemine halveneb taas...Kas on veel ,mida pole minuga ette võetud??Kas minu jaoks ravi siis polegi??

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan, et selle pika aja peale on nii endokrinoloog kui silmaarst Teile mitmeid kordi seletanud, millise haigusega on tegemist ja millised on ravivõimalused. Radiojoodraviga on kilpnäärmehaigus kontrolli alla saadud, kuid sellega kaasnev silmaümbruse sidekoe põletik e. orbitopaatia on isegi suurem väljakutse. Medroli mõju on ajutine ja medrolil on oma kõrvaltoimed. Teiseks võimaluseks on silmataguse sidekoe kiiritus, mille mõju on püsiv, kuid selle saabumine võtab aega. Orbitopaatia rahuneb lõpuks (1-2 aasta möödudes) ka iseenesest, selle eelduseks on kilpnäärmehaiguse kontrolli alla saamine. Kui peale rahunemist jääb püsima oluline punnsilmsus, kõõrdsilmsus ja/või kahelinägemine, saavad aidata ka silmakirurgid (operatsiooni eelduseks on siiski, et kilpnääre oleks ravitud ja orbitopaatia aktiivsus langenud). Orbitopaatia ei kahjusta tavaliselt silma ennast ja nägemisteravusele otseselt ei mõju. Ma ei tunne Teie haiguse asjaolusid, kuid kui tegemist peaks tõepoolest olema üliharva esineva nägemisnärvi pitsumisega, mis tõepoolest nägemist ähvardab, peaksite võtma medroli pidevalt pikemat aega, vähemalt niikaua, kui saabub kiirituse püsiv toime. Silmaarst aitab Teil hinnata silmade seisundit ja ravimeetodeid vajalikul viisil kombineerida. Ravi on pikaajaline, kõrvaltimetega, kuid lõpptulemus siiski enamasti vähemalt rahuldav. Nii et pidage vastu, see ei kesta igavesti!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.