Kilpnäärme vähi pärilikkus 12.01.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kui suur on protsent haigestuda kilpnäärmevähki, kui mu emal oli kilpnäärmevähk? Kas kilpnäärmevähk on pärilik? Olen ise 25aastane ja esinevad ka kaelavalud.Olen arsti juures käinud, kuid perearst ei arva, et asi oleks kilpnäärmes, vaid kuklanärvi ärritusest pidid olema kaelavalud. Valu esineb ühel poolel ainult ja kiirgab ka kuklasse ja kõripiirkonda ning vahel ka kõrva. Kaelal katsudes ka ühel pool kaelalihas valus. Probleem esinenud kuskil üle aasta. Vahel ka neelamine valus, kuid samuti ühelt poolt, kuna ka mandlid eemaldatud, arvas perearst, et võivad esineda ka järel tüsistused. Kuigi opist möödas nüüdseks 2 aastat.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmnevähi pärilikkuseriski sõltub vähivormist. Sagedamini esinevad kilpnäärmevähi vormid nagu papillaarne ja follikulaarne vähk enamasti pärilikku eelsoodumust ei oma.
Kindlasti ei ole kilpnäärmevähi esmassümptomiks kaelavalu. Valu võib esineda kaugelearenenud ja levinud kilpnäärmevähi korral, kuid ka sel juhu mitte alati. Neelamisvalulikkust põhjustab kilpnääre üliharva. Igaks juhuks võiks teha kaelast ultraheliuuringu, et Teie kilpnääre üle vaadata. Kui ultrahelis muutusi ei leita, on tõenäoliselt tegemist lihas-närvivaluga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.