Kasvav ülekaal 23.10.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu 23aastasel tütrel on viimase poole aasta jooksul toimunud väga kiire kaalu kasv (poole aastaga 10 kilo). Tüdrukul on väga sportlik elustiil (min 3 x korda nädalas intensiivset trenni + jalgsi kõndimised), sööb teadlikult jälgides kaloreid jne. Enesetunne on tal ka üsna kehv, kõht valutab, puhitused. Muidugi on tal ka üsna stressirohke elu - pingeline töö ja õpingud. Kas see saab normaalne olla, et kaal kasvab vaatamata liikuvake eluviisile ja dieedile? Kas saab olla nii, et tegemist on mingi tervisehäirega hoopis? Kas on selliseid haigusi, mis kaalutõusu soodustavad? Selge on see, et lihtsalt dieedist ja sportimisest ei piiisa. Mida teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eelkõige soovitan tütrel pöörduda oma perearsti poole ja teha mõned esmased uuringud. Kui kõht valutab, peab asja uurima - kõhuvalu on palju ähvardavam sümptom kui kaalutõus. Perearst võiks igaks juhuks ka kilpnäärme talitlust kontrollida.
Kui tütrel on väga stressirohke elu, võib kaalutõus olla tingitud ka suurenenud süsivesikute tarbimisest stressi ja kroonilise väljamagamatuse tõttu. Esmalt aga tuleks siiski perearsti juures esmased analüüsid ära teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.