Radioaktiivse joodi tableti järelmõju 07.09.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

TERE.
Olen teile palju-palju kordi kirjutanud oma kilpnäärme ravist ja sellele järgnevatest probleemidest. Nüüdseks on juba aasta möödas, kui selle radiojoodi tab. alla neelasin. Jaanuaris algasid silma probleemid paistetusega. Medroli kasutada ei saanud kauem kui 1,5 kuud, sest väga palju oli kõrvaltoimeid. Minu arst ütles aprilli lõpus, et minule pole ravimit...Silmaarst saatis mind teise endokr. juurde. Tema ehmatas ära minu olukorrast, kus mul olid turses nii käed, jalad, silmad...hakkasin saama pulssravi kord nädalas 12 korda kokku metüülprednisolooniga. Ka suurendas ta kilpnäärme ravimi annust, mis oli liiga väike. Augusti 19.kuupäeval sain viimast korda seda ravi, nädal hiljem oli kõik ok, kui arsti vastuvõtul käisin, vereanalüüs näitas, et kilpnäärme rohu annus on õige, kuna kõik toimib ja kaebusi mul polnud. Kuid veel nädal hiljem olid probleemid kohal - silmad taas hommikuti paistes, kogu aeg vesised, nagu just äsja oleks nutnud, silmaümbrused roosakad, nägemine palju halvem, udune...mis siis nüüd?? Öeldi ju, kõik saab korda peale radiojoodiravi ja silmade ravi medroliga. Elate tavaelu...see küll minu tavaelu ei ole...Mida siis nüüd teha?? Palun, andke nõu...ma ei oska enam midagi teha.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kallis patsient, rääkige oma raviarstiga! Teie kilpnäärmega on asjad tõenäoliselt korras, kuid orbitopaatia (silmakahjustuse) ravi ei ole nii lihtne! Medroli toime kestab umbes 1-2 kuud peale ravikuuri lõppu. Kui toime kaob, võivad vaevused taastekkida. Tuleb kas uuesti teha medroli või otsida teisi ravivõimalusi püsivama toime saavutamiseks (kiiritus?).Silmad rahunevad kunagi kindlasti, kuid võitlus ägeneva orbitopaatiaga võib kesta kuni aasta peale hormoontasakaalu taastamist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.