Kroonilise türeoidiidi vaegused 31.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Milliste vaegustega pean arvestama, kui mul on krooniline türeoidiit (kilpnäärme alatalitlus) ja kas pikemaajalise (perearsti vea tõttu) L-Thyroxin i üleannuse (150 mikrogrammi ettenähtud 75 asemel) tarbimise järel on rinnus tekkinud valulikkus mööduv nähe?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Krooniline autoimmuunne türeoidiit ei põhjusta iseenesest mingeid vaevusi. Kui türeoidiidi tõttu on kujunenud kilpnäärme alatalitlus, põhjustab see unisust, külmatunnet, turseid, südametegevuse aeglustumist, naha kuivust. Need vaevused peaksid asendusraviga taanduma. Asendusravi (sünteetiline kilpnäärmehormoon) ülesanne on hoida Teie kilpnäärmehormoonide tase jätkuvalt normis. Pikemaajalise üleannustamise puhul võib kujuneda ravitekkeline ületalitlus, mis kiirendab südame tööd, suurendab higistamist, tekitab unehäireid. Mingeid valusid kilpnäärme talitlushäired otseselt ei põhjusta. Kuna kilpnäärmehormoon suurendab südamelihase hapnikuvajadust, võib see südameisheemiatõve esinemisel põhjustada stenokardiat. Igaks juhuks võiks mõelda südame koormuskatsu tegemisele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.