Kas oleks mõistlik pöörduda endokrinoloogi poole? 24.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mul on selline küsimus, et kas mul oleks mõistlik pöörduda endokrinoloogi poole?
Nimelt eelmine kevad pöördusin naistearsti poole, kuna mul menstruatsioonitsüklid käivad väga ebaregulaarselt (on tavaline, et "päevad" on kahes kuus korra või isegi pikema aja jooksul) ja soovisin rasestumisvastaseid plaastreid. Eelmine naistearst ütles mulle, et see on normaalne, kui nii harva menstruatsioon on, kuid see arst ütles, et päris loomulik see ei ole ja tegi mulle erinevaid uuringuid ja uuris ultraheliga, kõik näidud olid korras. Kuna ma rääkisin talle ka seda, et olin aasta jooksul ligi 10 kg juurde võtnud, soovitas ta mul kilpnäärme arsti juurde pöörduda, kuna mul tol hetkel oli kooli tõttu kiire elutempo, siis mõtlesin, et võtan suvel selle tee ette, kuid suvel menstruatsioon oli regulaarselt iga kuu, siis kuidas ma lähen "lihtsalt niisama" arsti juurde (kunagi varem, kui kasutasin beebipille, siis käisid ka "päevad" regulaarselt). Kuid nüüdseks, kui olen vallaline, jätsin plaastrite kasutamise ja menstruatsioonitsüklid käivad jälle ebaregulaarselt. Olen ka lisaks veel ligi 10 kg juurde võtnud, kuid see võib ka soodumuse ja stressi tõttu olla.
Noorena/teismeeas olid mul väga suured peavalud/peavaluhood, perearst saatis isegi Tln-s tomograafiasse. Ja normaalne kehatemperatuur oli 35,6-35,8 umbes, igatahes, kui juba üle 36 kraadi oli, siis tavaliselt olid ka teised haigusnähud ja enesetunne halb. Tänaseks ma ei ole juba aastaid kraadinud end, vaid lähtunud enesetundest.
Lisaks mul on väga raske hommikuti tõusta, ükskõik kui palju ma öösel magada olen saanud, kuid samas see probleem vist vaevab peaaegu kõiki. :)
Tegelikult igapäevaselt tunnen ma end hästi ja külmetushaigustesse ma üldjuhul ei haigestu, vaid mõnikord väsin lihtsalt kiiremini (samas ma olen kaalus nii palju juurde võtnud, et see tundub üpris loogiline.)

Kui soovitate igaks juhuks mul siiski pöörduda endokrinoloogi poole, siis palju selline asi maksab ja mida täpsemalt seal uuritakse?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Igaks juhuks soovitan perearsti juures ära teha kilpnäärme hormoonanalüüsi. Kui kilpnäärme talitlusei ole korras, suunab perearst Teid kohe edasi endokrinoloogi vastuvõtule. Kui kilpnäärmega on asjad korras, ei ole endokrinoloogile suurt mõtet põõrduda, kui olete günekoloogi poolt korralikult uuritud. Tõenäoliselt määras günekoloog Teil ka suguhormoonide taset ja ja tõenäoliselt oli kõik normis.
Normist madalam kehatemperatuur on enamasti mõõtmisviga ja kui ka pole, ei viita see mingile kindlale tõvele. Ebaregulaarne tsükkel on suhteliselt sage nähtus, mille puhul günekoloog selgitab, kas on põhjust muretseda või mitte. Kaalu tõusu soodustavad beebipillid, paljus on see seotud pärilikkusega ja Teie vanuses peaks olema suhteliselt lihtne trenni ja dieediga selle vastu võidelda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.