Kas süüdi kilpnäärme probleem või metüülprednisoloon? 06.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lühikokkuvõte: kilpnäärme ületalitlus - radioaktiivse joodi tablett - silmade probleem (silmatursed, nägemise halvenemine)- Medrol tabletid- kõik võimalikud kõrvalnähud Medrolist- ilma Medrolita 2 kuud, sel ajal jalgade turse, käte tursed, veelgi halvenev nägemine ja uus endokrinoloog silmaarsti soovitusel - pulssravi Metüülprednisolooniga,12 nädalat iga nädal üks kord. Kõrvalnähtustest vaid veresuhkru tõus ja higistamine. Kümme korda juba saadud, kuskil juuli keskpaigast hakkas tunduma, et juukseid tuleb liiga palju ära. Tõmmates ühe korra läbi juuste jääb tunne, nagu oleks mitme päeva juuksekogum. Pealagi eriti, seal lausa läigib pealagi vastu. Kui tahaks väikese patsi (hobusesaba) teha, nagu kuu aega tagasi, jääb pats nagu roti saba...Mida teha, kas see on immuunsuse puudulikkusest, mida põhjustab ikka veel kilpnääre? Ravi kestab juba 8 kuud, neist 3 nüüd veeni kaudu. Kuidas vältida seda kiilakaks jäämist, mis samas tempos jõuaks varsti tõesti kätte?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Pigem on tegemist ikkagi autoimmuunse kilpnäärmehaiguse radiojoodravijärgse ägenemisega, kuigi medrool on tugev immuunomodulaator ja peaks immuunreaktsiooni pärssima (see ongi ravi mõte). Siiski ei ole ka medroolil juuksekasvu soodustavaid omadusi, pigem vastupidi.
Ainus, mida teha saate, on kannatlikult oodata. Kiilanemine on sellises kontekstis üliharv nähtus ja edaspidi võib oodata kaotatud juuste taaskasvamist (karvanääps tavaliselt ei kahjustu). Allesjäänud karvadele soovitan anda olukorra paranemiseni puhkust s.t. mitte värvida, föönitada, lakkida jne. Soengu võiks kujundada hea lõikus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.