TSH ja raseduse algus (kilpnäärme alatalitlus) 03.07.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist!

Pöördun Teie poole, sest kahjuks on minu endokrinoloog hetkel puhkusel ja seetõttu ei õnnestu temalt hetkel (kuu lõpuni) abi saada.

Olen praegu 8. nädalat rase, praegu veel arvele võtmata (aeg ca 2,5 ndl pärast). Andsin mõne päeva eest FT4 ja TSH analüüsid ning vastused on järgmised: FT4 13.26 (11.5-22.7) ja TSH 4.50 (0.40-4.00). (Analüüsid on antud ilma hommikuse tabletita.)

L-Thyroxini hakkasin võtma 2012. a. oktoobris (50 mikrot), 2013 alguses tõsteti doosi 75 mikrogrammile. Aprilli keskpaigas oli FT4 13.35 ja TSH 1.135 (analüüside andmise päeval hommikul oli võtnud küll ka tableti). Arst arvas, et näidud on siiski piisavalt head ja võib rasestuda.

Praegu siis küsimus -- kas peaksin hetkel ravimidoosi suurendama? Tekkinud on uuesti ka väsimus ja uimasus (u poole päeva pealt). Lisaks teeb mind murelikuks võimalik mõju kõhuelanikule.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Raseduse korral soovitataksegi L-türoksiini annust suurendada koheselt 25 mcg võrra, seega oleks Teie puhul sobiv annus 100 mcg päevas. L-türoksiin loodet ei kahjusta, kahjustab ravimata alatalitlus. Annustamise osas peetakse ohutumaks väikest üledoosi kui alaannustamist. Olen siiski nõus Teie arstiga, et tõenäoliselt on kõik korras ja muretsemiseks põhjust ei ole, kuna TSH tõus on minimaalne (FT4 korras). Ei arva, et see momendil ka väsimust või uimasust võiks põhjustada. Siiski soovitan L-türoksiini annust 100 mcg-ni suurendada ja 1-2 kuu möödudes hormoonanalüüsi korrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.