Spironolactone 03.05.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kannatan PCOS sündroomi tõttu hirsutismi ja hormonaalse akne käes. Probleemiks on eelkõige näokarvad - pean iga päev raseerima-kitkuma, aga tulemus pole eriti ilus, nahk on põletikuline ja kompleksid "habemega naiseks" olemise pärast suured.
Lugesin, et selle vastu kasutatakse spironolactone toimeainega ravimeid. Kas Eestis on need ravimid samuti kasutusel ja millistel näidustustel neid kirjutatakse? Kuna võtan ka vererõhuravimeid ja spironolactone alandab lisaks vererõhku, siis tekkis lootus, et ehk saan väga tülika karvakasvu vastu sellest ravimist abi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõepoolest, spironolaktoon on Eestis samuti olemas ja kasutusel. Tegemist on nn. kaaliumi säästva diureetikumiga, millel on mõningane antiandrogeenne (meessuguhormoonide vastane) toime. Soovitan kõigepealt asja arutada perearsti või kardioloogiga, kes ravib Teie vererõhku. Kui spironolaktooni oleks võimalik Teie raviskeemis kasutada, võiks edasi nõu pidada Teid raviva günekoloogiga. Spironolaktooni meessuguhormoonide toimet vähendav mõju pole tugev, kuid samas on tal vähe kõrvaltoimeid ja parem ikka kui mitte midagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.