Kilpnäärme vähi operatsiooni tagajärjed 15.04.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mu emal oli 2012 13. veebruaril kilpnäärme operatsioon (pahaloomuline kasvaja ), kilpnäääre eemaldati täielikult. Praegu võtab kilpnäärme hormoontablette. Pärast operatsiooni tekkis armkude. Kõris on siiani selline tunne, et oleks klimp ja raske neelata. Kas on võimalik kuidagi päras sellise periooodi möödumist asja paranda või paraneb iseenesest? Kirurg vastas, et tekkinud armkude.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vähilõikus on enamasti küllalt laialdane ja nii tekib ka armkudet rohkem. Tavaliselt poole aasta jooksul peale lõikust armkude venib vastavalt tavapärastele liigutustele ja ebamugavustunne leevendub. Kui on tõepoolest tekkinud neelamistakistus, tuleks siiski selle põhjust uurida ja püüda asja parandada. Oluline on, kas takistatud on tahke või vedela toidu neelamine, kas toit tuleb suhu tagasi või kipub sattuma hingetorusse jne. Mõistlik oleks teha söögitoru endoskoopia ja konsulteerida LOR-arstiga. Kui vaevused aga piirduvad lihtsalt ebamugavustundega ja objektiivset neelamistakistust ei ole, tuleb sellega leppida, kui vähist vabanemise hinnaga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.