Paistetus - mis mind siis lõpuks vaevab?? 10.04.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen juba siin teile palju kordi kirjutanud. Viimati olin mures, et mul silmalaud paistes hommikuti ja nüüd siis juba 2 nädalat, silmaarstil käidud-kõik ok. Nädal tagasi läksid jalad paiste, põhiliselt jalalabad, hüppeliigese piirkond ja ka sääre alaosa. Küsisin, kas need võivad olla Medroli lõpetamise tagajärjel (arsti poolt soovitatud lõpetamine, kuna tekkis CUSHINGI SÜNDROOM ). Kuna jalgadel töö, siis on üpris valulik see tööl olemine, jalanõusid jalga panna ei ole, käin saapalukud lahti, täna oli lahtine lukk jala katki hõõrunud...ei kannatanud enam, läksin EMO-sse. Seal läks 5 ja pool tundi, välja tulin sama haigena ilma diagnoosi ja ilma ravita...tehti hulk vereanalüüse, EKG, uriinianalüüs, röntgen, ultraheli - kõik on normi piires. Eile õhtul sain teada ja kilpnäärme hormoonitaseme vastused, kui ma ikka õigesti telefonis kuulsin neid tähti, siis olid need sellised; TH 0,02, T4-14,7, T3-6,8.
Tahtsin neid siis täna edastada oma endok.-le, aga tal vastuvõttu pole, homme ka pole ...helistasin perearstile, ta lubas nõu pidada mõne endok.-ga ja anda teada, mis neist vastustest teada saab...ei saanud midagi, oli öeldud, et pole midagi hullu, eks patsient arutagu seda oma raviarstiga, aga teda ju pole ja mul on mure!! Küsisin siis perearstilt, kas ta võiks midagi ravi pakkuda, et paistetusest lahti saada, tema vastas, et ei...tema ei või, oodaku ma reedeni...ütlesin siis, et ma ju ei suuda, kui mul jalgadel nii valus ja nad nii paistes, tema pakkus haiguslehte...Kas peaksin siis selle haiguslehe omale jalgade ümber siduma, et haigus taanduks??!! Haiguslehest pole ju kasu, kui ei tea probleemi põhjust ja ei saa ravi. Ah jaa, too endok, kes oli nõustanud perearsti, oli öelnud, et eks see paistetus on ikka Medroli süü, mitte kilpnäärme poolt tekitatud põhjus...
Kirjutan ka igaks juhuks veel paar sümptomit, mida kuskile seni paigutada ei oska...kuskil poolteist nädalat tagasi oli mul iga öö labajalgades kerged krambid öösiti, kuskil nädalajagu, kui see lõppes, siis algasid igaöised peavalud 6 päeva järjest, siis oli 4 päeva vahet ja nüüd on peavalud tagasi...uni on rikutud igal ööl, olen kogu aeg väsinud ja tahaks magada...kui sel teemal tööl kellegagi räägin, siis pisarad voolavad...mis minuga ometi on, kallis doktor, aidake!!!!!!!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kallis patsient, hüsteeriast pole kasu. Jalgade turse võib olla nii medrooli kõrvaltoime (mis peaks sel juhul küll juba tasapisi mööduma, sest medroolravi on lõpetatud) kui tingitud kilpnäärme ületalitlust põhjustavast diffuussest toksilisest struumast (sel juhul kaob turse aeglasemalt). Mõlemal juhul on tegemist mööduva nähtusega, mis Teie elu ega tervist pikas perstpektiivis ei ohusta. Selles veendusid normaalsete vereproovide ja testitulemuste alusel ka EMO arstid. Et EMO-s tuleb kergematel patsientidel oodata, kuni raskemate haigetega tegeldakse, on loomulik. Teie hormoonanalüüsid on suhteliselt head, kuid TSH väike langus ja FT3 väike tõus viitavad siiski veel püsivale vähesele kilpnäärme ületalitlusele. Kuidas kilpnäärmeravi jätkata, selles osas peate küll nõu pidama ikka oma raviarstiga. Teie uneprobleemid ja emotsionaalne labiilsus viitavad ülemäärasele ärevusele, mis sageli kimbutab kilpnäärme ületalitlusega patsiente, ka medrol võib mõnikord ärevust suurendada. Paluge perearstilt midagi rahustavat ja und soodustavat, see võib olla ka mõni loodusravi preparaat.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.