Kas vaja TPO analüüsi? 07.01.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Esitasin Teile okt. lõpus siin lehel küsimuse ja soovitasite kilpnäärme hormoonide taset ja antikehade hulka kontrollida lasta. Lõpuks käisin arstil ära, aga perearst keeldus tegemast antikehade analüüsi, sest tema meelest ei anna see midagi... Peres on ema poolt naisliini pidi palju kilpnäärmeprobleeme, sh ka emal (ilmselt need autoimmuunsed, vähki vms pole kellegi olnud). THS oli 2,68, seega normis. Aga ma viimane kuu olen ka end palju paremini tundnud, pole enam ei kõhukinnisust ega nii hirmsat väsimust ja piisab vaid ühest kampsunist:)
Kas sellise THS väärtuse korral on kindel, et mingit kilpnäärmeprobleemi mul olla ei saa? Või peaks ikkagi laskma ka antikehade hulka kontrollima?
Samas mõtlesin ka oma töö peale. Puutun tööülesannete tõttu tihti kokku Lugoli lahusega ja kuigi püüan vältida selle nahale sattumist ning töökohas on hea ventilatsioon, on seda spetsiifilist joodihaisu ikkagi tunda ja aega-ajalt läheb piisake ka kuhugi naha peale. Aga viimased 1,5 kuud on teistsugused ülesanded olnud ja laboris pole pidanud olema. Kas võib Lugoli lahusega pidev kokkupuude kuidagi mõjutada kilpnäärme tööd? Tahtsin seda perearstilt küsida, aga nagu ikka, polnud tal selleks aega...

Võibolla olen liialt kartlik kilpnäärmehaiguste teemal, aga ei tahaks kuidagi, et läheks nii nagu mu emal, kes aastaid oli väga haige, aga perearst arvas, et äkki kliimaks või lihtsalt niru tervis, kuigi ületalitluse sümptomid olid nagu õpikust... Lõpuks olin mina see, kes arvas, et äkki on kilpnäärmes viga ja ema siis nõudis analüüsi, mis muidugi oli väga-väga halb juba selleks ajaks.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie praeguste vaevuste põhjuste selgitamise seisukohalt pole TPO tiitril tähtsust. Vaevusi saab kilpnääre põhjustada ikka seoses talitlushäirega, mida näitab hormoonanalüüs. Kui TSH oli korras, ei olnud kilpnääre praeguste vaevuste põhjus. TPO tiitrit võiks siiski edaspidi kontrollida, kuna on olemas perekonnaanamnees (emal kilpnäärmehaigus) ja kui tiiter on kõrge, tuleb kilpnäärme hormoonanalüüse edaspidi 1-2 aastase intervalliga teha ka kaebuste puudumisel. Lugoli lahust pole laboris põhjust karta, samuti mitte joodiaurusid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.