Kilpnäärme alatalitlus peale operatsioon 22.10.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole oma probleemiga, kuna streigi tõttu on töö liiga mahukas ja endokrinoloogi vastuvõtule ajad pikenenud. Algus sai minu töötervishoiu arstile pöördumisest. Kes tegi põhjaliku läbivaatluse ja kohe ka avastas muutuse kilpnäärmes. sealt edasi saadeti mind endokrinoloogi juurde ja kes kohe tegi vastavad analüüsid ning saatis ka uuringutele. Uh-s avastati kolloidne tsüst, seda näitas ka biopsia. Tegutseti kiiresti ja saadeti Tartu biopsiale 2 kuu pärast mais 2010 opile, kuna hakkasin tundma hingetorus pitsitust ja oligi trahheadislokatsiooniga tsüst ning sõlm, mis oli tarvis eemaldada. Paremal pool oli väikese läbimõõduga tsüst, mis opereerimiseks põhjust polnud. Eemaldati kilpnäärme vasak sagar. Hoormoonasendusravi ma siiani pole vajanud, kuna kõik näitajad olid normis. Nüüd käisin septembris analüüse tegemas ja ka UH kontrollis. UH-s muutusi ei olnud ja sõlm paremas suurenenud polnud, aga analüüsid näitasid ohu märki, et alampiiril oli tyroksiini tootlus. Kuna Töötan radioloogiatehnikuna ja seetõttu on ka hajukiirgus, mis võib mõjutada minu väsimust, ja mahuka töö tõttu pole võimalik korralikult toituda. Samas on vahel külma- ja kuumahood, higistamine ning olen ka täheldanud omal kaalu kõikumist ja tõusu. Kas vajan ma ikkagi hormoonasendusravi, kuna teine sagar ei suuda niipalju enam produtseerida kilpnäärmehormooni? Kas selletõttu ka minu kaaluprobleemid? Samas pingutan ja stressirohke ja füüsiline töö peaks ju pigem kaalu langetama kui tõstma. Väliselt eriti aru ei saa ja rasvumist ka ei tähelda, aga kaal on minu pikkuse kohta liiga palju. 163/68 arvan siiski. Glükoos oli normis. Ei suitseta ja alkoholi ka ei tarbi eriti. Pooldan tervislikke eluviise ja teen ka tervisesporti kui vaba päev ja aega jääb. Mis on teie soovitus antud juhul, kas peaksin saama kilpnäärmeasendusravi? Kas minu kehakaal ja ainevahetus kiirenevad peale asendusravi. Kas juuste väljalangemine, närvilisus ja higistamine sellega väheneb? Või on need kõik juba premenopausi eelne seisund ( pandud hormoonspiraal "Mirena) või on see tingitud kilpnäärme alatalitlusest?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui allesjäänud kilpnäärmesagar on normisuurune ja autoimmuunset kilpnäärmehaigust ei ole (kilpnäärmevastased antikehad on normis), siis Teil tegelikult alatalitluse ohtu ei ole ja mingit asendusravi Te kindlasti ei vaja. Vähene hajakiirgus ei tohiks kilpnäärmehaigust põhjustada.
Teie ülekaal on mõõdukas ja mingit seost kilpnäärmega sellel ei ole. Juuste väljalangemine, higistamine ja närvisilisus kollitavad aeg-ajalt meid kõiki, kes me liiga palju töötame ja suurema osa ajast üleköetud kuiva õhuga siseruumides viibime. Menopausiks on Teie vanus liiga vähene, keskmine menopausi saabumise vanus on 50a.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.