Kõht kinni, pidev külmatunne ja väsimus 20.10.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Umbes selle aasta algusest olen pidevalt hädas kinnise kõhuga. Söön küll palju aedvilju ja puuvilju ning ei söö peaaegu üldse valget saia, kartulit, riisi ning makarone (va täistera omad). Joon ka päris palju, vähemalt 1,5 l päevas, aga pigem ikka üle 2 l (vesi ja tee, natuke lahjat kohvi ka). Seega toitumine peaks ju ok olema? Aga kõht on ikka väga tihti kinni ning see on üsna ebameeldiv. Mul on tunne, et see hakkab juba ka kaalule mõjuma, sest selle ajaga on lisandunud umbes 2,5 kg, mis minu 163 cm kohta on juba märgatav. Varem on kaal kenasti stabiilne olnud õige mitu aastat. Õnneks olen veel normkaalus.
Teine mure, mis on võib olla seotud kõhuhädaga, on pidev külmatunne. Sellega olen hädas juba mitu aastat, vaid juunist septembri alguseni on enam-vähem normaalne, aga muul ajal on pidevalt külm. Kui trenni teen ja ringi liigun, siis ei ole, aga kui kauemaks kui pooleks tunniks istuma jään (nt arvutiga töötamisel), siis hakkab kohutavalt külm. Teistel ümberringi on soe, aga mina püüan mõne jopi või teki omale ümber saada ja siiski on vahel külm...
Ja kolmas häda on pidev väsimus. Isegi hommikul üles ärgates tunnen, et pole piisavalt puhanud ja tahaks veel magada. Ning pole erilist vahet kas magan 7 või 12 tundi. Aga pikemalt ka voodisse jääda ei saaks (isegi kui mitte midagi päeval tegema ei peaks), sest siis hakkab pea valutama...
Aeg-ajalt on ka tunne, nagu ei saaks piisavalt õhku (nagu ei jõuaks hingata), aga tean, et see on lihtsalt tunne, sest kord oli võimalus mõõta oma vere hapnikuga küllastatust ja siis oli see 99-100%. Astmat ega allergiaid ei ole ja süda on korras. Arvan, et see tunne ongi lihtsalt selline petlik tunne ja väga sellepärast ei muretse ka.

Millest võiks kõhukinnisus, külmatunne ja väsimus põhjustatud olla? Ja kuidas neist lahti saaks?

Lihtsalt infoks kirjutan veel igaks juhuks juurde, et hemoglobiin on normis (olen mitmeid aastaid doonor olnud, praegugi kutsutakse, aga ei tea kas praegu on sinna minek hea mõte) ja umbes 2-3 aastat tagasi lasin perearstil kontrollida vereproovist neid kilpnäärme näitajaid ja siis olid need normis (emal ja tädidel on kõigil kilpnäärme ületalitlus, vist see Graves'i tõbi).

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui perekonnas on autoimmuunne kilpnäärmehaigus (Graves`i tõbi), soovitan oma kilpnäärmehormoonid veelkord üle kontrollida ja lasta määrata ka antikehade tiitri (TPO), mis on autoimmuunse kilpnäärmehaiguse markeriks. Autoimmuunsel kilpnäärmehaigusel on mitu nägu, millest üks on ületalitlusega kulgev Graves`i tõbi, kuid teine hoopis kilpnäärme alatalitlus (mille sümptomiteks on külmatunne ja kõhukinnisus). Pole võimalik ennustada, kas konkreetsel inimesel toob autoimmuunne kilpnäärmehaigus kaasa üle- või alatalitluse ja millal talitlushäire tekib (või kas üldse tekib).
Kui kilpnääre on kontrollitud ja kõik normis, tuleks kõhukinnisuse asjus asjalike soovituste saamiseks pöörduda gastro-enteroloogi (mao-soolearsti) poole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.