Tiotil, imetamine ja maksakahjustuse tõenäosus 14.10.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin ilmselt healoomuliste põrnakolletega kuu peale sünnitust kompuutertomograafias, kontrastaineks jood. Peale seda algasid kilpnäärme ületalitlusele viitavad sümptomid, ning kerget ületalitlust näitas ka vereproov - TSH 0,29. Perearst küsis Teie arvamust ja see oli, et hetkel pole tegemist ületalitlusega, kuid vajab jälgimist. Nüüd 1,5 kuud hiljem näitas vereproov 0,03...midagi ja sain endrokrinoloogilt raviks 1 tbl Tiotili päevas.

Ma saan aru, et see on üsna väike annus, kuid kui tõenäoline on see, et tekib maksakahjustus, vereloomega midagi? Tean, et on ka teine rohi, mis ei ole maksale nii toksiline. Sel juhul ei saa ma aru, miks kohe sellist rohtu välja ei kirjutata?
Kas see on lapsele täiesti ohutu, kui imetan iga 3 tunni tagant? Laps on 4kuune.

Kas on mõni viis, kuidas oma maksa toetada selle ravi ajal ja kas on võimalik, et peale ravi olen elu aeg kilpnäärmega hädas - näiteks läheb see üle alatalitluseks.

Suur aitäh juba ette,

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Paanikaks ei ole põhjust! Tiotiili valis perearst just sellepärast, et imetate. Tiotiil jõuab rinnapiima väiksemas mahus kui teine türeostaatikum türosool. Maksakahjustuse oht on samuti minimaalne - tegelikult on tiotiilist tingitud maksakahjustus siiski harvaesinev ja Teile määratud annus on väga väike.
Kilpnäärme ületalitluse põhjuseks on kas kompuuteruuringul kasutatud joodi sisaldav kontrastaine või sünnitusjärgne kilpnäärmepõletik. mõlemal juhul peaks kilpnäärme talitlus aja jooksul normaliseeruma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.