Kasvu peatamine 22.09.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu küsimus on selles, et kas kasvu seisma panna, peatada on võimalik, ning mis asjad soodustavad pikemaks kasvamist?

Tänan, et leidsite aega!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Terve inimese pikkus on määratud suuresti pärilikkuse ja vähem keskkonnateguritega. Arstid siin ei sekku, kuna haigust ei ole. Kui hiidkasv või kääbuskasv on haigusliku iseloomuga, on enamasti olemas ka vahendid haiguse raviks (hüpofüüsi kasvaja operatiivne eemaldamine, kasvuhormooni süstimine jne.)
Kõige üldisemalt soodustavad kasvamist täisväärtuslik toit, piisav (kuid mitte ülemäärane) füüsiline aktiivsus ja piisav uni. Kasvule mõjuvad pärssivalt ühekülgne toit, raske füüsiline koormus (tippsport), unevaegus, mitmed kroonilised haigused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.