Mured kilpnäärme ja enesetundega 07.09.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mu kaksikõel avastati kõrge pulsi tõttu hüpertüreoos. Peale mida soovitas tema arst ka mind kontrollida. Pöördusin esialgu enda naistearsti poole seal oli TSH 4,1 (17.08.12). Nüüd lasin uuesti teha uuringud perearstil TSH 4,810, fT3 4,43 fT4 14,80, TPO IgG rohkem kui 2000. (4.09.12)
Ultrahelis: kilpnäärme kontuurid siledad. Parema sagara mõõdud 1,63x1,78x4,1 maht5,6 ml, struktuur diffuuselt ebaühtlane. Vasaku sagara mõõdud 1,34x1,5x3,8 maht 4,5 ml. Struktuur ebaühtlane, sagaras kajavaene sõlm 0,63 cm. Vastuse järeldus:Diffuusete muutustega kilpnääre, sõlm vasakus sagaras. (6.09.12)
Olen mures, kuna mind on aastaid vaevanud juba külmatunne, viimasel 2 aastal on palju välja langenud juukseid (kontrollisin ka siis vitamiinide sisaldust veres ja need olid normis) ja esineb väga tihe iiveldustunne, ärritun kergesti ja tihe tujude muutus jaust nutuvalmiduse suhtes, noorest east esineb ka käte värin. Hemoglobiin on mul alati kõikunud viimane väärtus oli 101. Aasta alguses esinesid minestushood, kolm korda, ning viibisin siis ka haiglas uuringutel. Seal tehti nii EEG, kompuutertomograafia, magnetresonants uuring, seljaaju vedeliku uuring, EKG - ei leitud midagi. Arvasin siis, et äkki mõjutavad antibeebipillid mu organismi ja lõpetasin nende võtmise ära. Minestushoogusid on olnud ka teismelisena ning siis avastati ka aneemia. Olen 27, pikkus 155, kaal 49.
Perearst andis saatekirja endokrinoloogile, aga aja saaksin sinna alles novembris. Mida edasi teha või kuidas ennast aidata?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Erinevalt kaksikõest Teil siiski kilpnäärme ületalitlust ei ole. Küll aga on Teilgi autoimmuunne kilpnäärmehaigus, seega risk talitlushäire tekkimisele oluliselt suurem kui tervetel. Vajalik on kilpnäärmehormoonide määramine vähemalt kord aastas, et võimalik talitlushäire õigeaegselt avastada. Minimaalselt kõrgenenud TSH on sageli tunnuslik just autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele, FT3 ja FT4 on korras, ultraheliuuringu tulemus autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele iseloomulik. Kuna olete noor fertiilses eas naine, tuleks kõne alla väikese annuse sünteetilise kilpnäärmehormooni manustamine, et suruda TSH ideaalsesse vahemikku 1-2,5 mIU/l. Tähtsust on sellel just fertiilsuse soodustajana. Ka ilma ravita ei ole Teil kilpnäärme alatalitlust, mis vaevusi võiks põhjustada. Pigem on probleem aneemias, mis on tõenäoliselt rauavaegusaneemia. Kui hemoglobiin on 101g/l, ei saagi enesetunne hea olla.
Momendil Teid kilpnäärme poolt miski ei ähvarda, võite endokrinoloogi juurde tõepoolest alles novembris minna. Ise Te oma kilpnääret kahjuks aidata ei saa. Soovitan korrata vereproovi ja kui hemoglobiin taas madal on, tuleb lisaks rauarikkale toidule ka rauapreparaate võtta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.