Kilpnäärmeprobleem? 01.08.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

19aastane tütar võttis selle aasta alguses dieeti pidades kõvasti alla. Eksamite ajal oli tal suur pinge ning dieedipidamine jäi katki ning ta võttis palju juurde. Samal ajal jäi tal ära menstruatsioon. See pole siiani taastunud. On ka pidev väsimus, tuju on halb, kurdab peavalu. Nüüd kurdab, et juuksed on hakanud välja langema. Praegu sööb normaalselt, tervislikult, aga kehakaal on ikka tõusuteel. Käisime juuni alguses perearsti juures ning naistearsti juures. Nad arvasid, et kui stress üle läheb, siis tuleb ka menstruatsioon tagasi ja kõik läheb korda. Naistearst palus sügisel tagasi pöörduda, kui miski pole muutunud. Meil on uus perearsti aeg broneeritud, aga kuna tavaliselt tuleb seal ise aktiivne olla ning saatekirju v analüüse küsida, siis palun teilt nõuannet.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen naistearstiga nõus. Kui sügiseks pole tsükkel taastunud, tuleb uuesti naistearsti vastuvõtule minna ja veidi uuringuid teha. See on klassikaline näide, mida liigkiire kaalulangetamine organismiga teha võib. Tuleb oodata, kuni organismis tasakaal taastub ja jätkata tervisliku toitumise ja piisava liikumisega. Perearst võiks igaks juhuks kontrollida kilpnääret (kui ta seda juba teinud ei ole).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.