Väikesekasvuline ja kõhn laps 29.05.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu 9,5 aastane poeg on hetkel 125 cm pikk, väga kõhn ja sünnist saati väga kehva isuga. Sööma peab alati sundima. Endokrinoloogi juures käisime, kui laps oli 4 aastat vana. Siis arvestades ema-isa pikkust (ema 163cm ja isa 183 cm) oli ta kasvukõvera alumise joone all. Öeldi, et vaatame veel paar aastat, kui asi ei parane, paluti tagasi minna. Perearst aga saatekirja siiani ei anna, kuna arvab, et nii lühikestel vanematel ei saagi hiiglast olla. Ok olen nõus, et minu pikkus just modelli mõõtu ei mahu, aga samas küsimus: Minu isa on 189cm pikk ja ema 182 cm pikk. Mul on neli venda. Pikim neist on 208cm ja lühim 193cm. Loogiline, et olen sündinud ilmselt geenirikkega. Kui minul see ravimata jäeti, kas see tähendab, et minu lapsel puudub ka õigus sellele asjale mingit ravi saada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt, 163cm pikkuse naise puhul ei ole mingit põhjust rääkida geenirikkest. Selline naine on normkasvuline.
Teiseks, kui lasteendokrinoloog soovitas Teil pojaga mõne aasta möödudes uuesti kontrollile tulla, tulebki minna. Ma ei saa päriselt aru, mis võiks perearstil selle vastu olla.
Paluge veelkord saatekiri siiski kirjutada!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.