Kilpnäärme ületalitlus 18.04.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Aastal 2007 diagnoositi mul kilpnäärme ületalitlus. Määrati Tiotili 2tbl 3 korda päevas. Võtsin seda pool aastat, analüüsitulemused aga mingit muutust ei näidanud. Küll aga tekkisid kõrvalmõjud - nägu oli paistes nagu klompis padi, silmad jooksid pidevalt vett ja eluisu kadus täiesti ära. Poole aasta pärast tekkis probleem jalaveenidega, jalad läksid paiste, punaseks, sõlmeliseks ja sügelesid meeletult. Perearst saatis mu kirurgi vastuvõtule, kes diagnoosis tromboflebiidi ja väitis, et see on tekkinud Tiotilist. Lõpetasin kohe ravimi võtmise, ravisin tromboflebiidi Vižnjevski salvi kompressidega väga edukalt välja (nagu kirurg soovitas). Edasi üritasin tervislikuma toitumise ja positiivse mõtlemisega oma kilpnäärmehaigusega toime tulla. Tundsin ennast ka suhteliselt üsna hästi. Suur oli mu pettumus, kui mitu kuud hiljem taas analüüse andes selgus, et mitte midagi polnud muutunud. Sellegipoolest ma enam oma raviarsti juurde ei läinud, vaid üritasin nö haigusest üle olla ja sellega edasi elada. Mul oli siiski piisavalt Tiotili varuks ostetud ja aeg-ajalt, kui end kehvemalt tundsin, võtsin näiteks nädal aega 2x2tbl või nii. Kõrvalmõjusid ei jõudnud nädalaga tekkida, aga olemine läks justkui paremaks (võib-olla see oli ka lihtsalt platseeboefekt). Niimoodi sain hakkama eelmise aasta suveni. Enne seda lisandus mu ellu rohkelt srtessi - suri ema ja koondati töölt (2010 lõpp ja 2011 algus). Nii et 2011. aasta suveks tundsin end jälle kord üsna kehvasti ja otsustasin taas nädalakese Tiotili võtta. Võtsin hommmikul 2 tabletti ja paari tunni pärast tõusis mul palavik 37,7. Mul ei ole noorusest peale palavikke, nii et ehmatasin päris ära. Tiotiliga ma seda ei seostanud, aga rohkem ei võtnud ka, sest mõtlesin, et palavikus organism ei vaja lisakoormust. Järgmine päev oli palavik üle ja ma ei pööranud sellele rohkem tähelepanu, aga Tiotili ka edasi ei võtnud. Umbes kuu aja pärast lugu kordus. Seekord jõudsin võtta Tiotili 2 tbl õhtul ja 2 hommikul, siis tõusis palavik 38,8 ja rohkem ma Tiotiliga enam riske võtta ei tahtnud.

2011 detsembris käisin veel perearsti juures, analüüsid muutust ei näidanud ja mingit muud ravimit mu perearsti sõnade kohaselt minu haigusele ei leidu. Panin aga tähele, et oma vastustes olete maininud siiski ka teise nimetusega ravimit. Kas võib olla, et see mulle ei sobi?
Küsisin ka perearstilt, et olin lugenud, et südame rütmihäireid on kahesuguseid ja ühed neist ei ole üldse ohtlikud, et kummad mul on. Ta vastas, et mul on need ohutud. Hiljem siiski lugesin netist, et kilpnäärme ületalitlus võib tekitada südamepuudulikkust! Kuidas sellega siis on? 2007 tehti mulle ka EKG, perearst seda ei kommenteerinud, aga EKG arst vaatas tulemuslehte, küsis kellena ma töötan (müüjana) ja väitis, et noooojah, seda tööd te küll enam teha ei saa. Aga tegin siiski kuni 2011. aasta alguseni!

Selle aasta algusest on aga tervis palju halvemaks läinud. Ma ei saa elutoast vetsugi minna ilma et hingeldaks. Kui käin väljas sihipäraselt ca 200 meetrit, pean minuti-paar puhkama, et suudaks jälle hingata. Vesi on kogu aeg kaasas, sest suu kaudu ühku ahmides muutuvad limaskestad väga kuivaks. Ahjaa, esimest korda elus mõõtis perearst 2011. aasta lõpus mul vererõhuks 140/85, minu tavapärane on alati olnud 120/90. Lihasnõrkus, mis on rohkem või vähem kummitanud mind juba aastast 2006, on nüüd jälle väga suur. Ei jaksa istumast püsti tõusta, asju tõsta jne. Sama asjaga ma 2007. aastal arsti juurde läksingi, ei jaksanud enam ka madalast trepist üles minna ja vetsust tulin käpuli ära, sest ei saanud sealt püsti.

Vabandust, et kirjutan nii pikalt, aga sooviksin, et pilt oleks võimalikult selge. Hetkel on olukord selline, et olen töötu ja ravikindlustuseta. Ma ei saa arsti juurde minna. Töötukassa jätsin sinnapaika selle aasta alguses, kuna seal peab aktiivselt tööd otsima, aga pakutavad tööd on kõik sellised, mida ma füüsiliselt ei jaksaks teha. Nüüd olengi nõiaringis - tervis ei võimalda töötada, tööta pole ravikindlustust, arsti juurde minna ei saa. Olen üsna meeleheitel.

Ma saan aru, et töö- ja ravikindlustusküsimused ei ole üldsegi Teie rida, aga võib-olla oskate midagi soovitada, olete kindlasti paljude erinevate olukordadega kokku puutunud. Eelkõige loodan vastust sellele, et kas peale Tiotili on veel mingit ravimit või muud võimalust minu kilpnääret ohjeldada ja kas mu südameprobleemid on ohtlikud. Mainisite kuskil ravimeid, mida südamerütmi aeglustamiseks tarvitada, kas neid saab retseptita?

Tänan kannatlikkuse eest. Lugupidamisega
K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tule jumal appi! Kõigepealt pöörduge taas oma perearsti poole! Perearstid saavad ravida ka kindlustamata isikuid (neil on selleks teatud summad ette nähtud). Ja olge hea, kui perearst Teid aidata püüab, ärge lõpetage ravi omavoliliselt esimese ettetuleva (ja tõenäoliselt juhusliku) vaevuse peale! Peale tiotiili on türeostaatiliseks raviks olemas ka teine preparaat - thyrozol. Las perearst kirjutab siis seda! Ja kõigepealt on tarvis teha mõned analüüsid. Võimalik, et lisaks hüpertüreoosile on Teil veel mõni terviseprobleem. Kuidagi ei tahaks uskuda, et 50a. inimene lihtsalt kilpnäärme ületalitluse tõttu ei suuda oma korteris hingelduseta liikuda ja peab WC-st käpuli väljuma.
Kui asi on tõepoolest hullem kui arvatud ja kilpnäärmele lisaks veel midagi tõsisemat, võib osutuda vajalikuks töövõimekaotusprotsendi määramine. Siis on vähemalt ravikindlustus teatud ajaks garanteeritud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.