Kardan diabeeti 13.02.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin Jaanuari alguses vereanalüüse tegemas, sest oli kohutavalt halb enesetunne. Samal päeval mõõdeti ka veresuhkur ja tulemus oli 6,5mmol, arst ütles, et see natuke liiga kõrge, niisiis küsis, et millal ma viimati sõin, vastasin et sõin kell 11 õhtul spagette ketšupikastmes ja kell pool üks öösel jõin meega teed. Ta vastas, et ma poleks tohtinud peale kella 7 mitte midagi süüa, ema arvas, et veresuhkur oli kõrgeks läinud mee pärast. Arst ütles, et hoiaksin magusa söömise kontrolli all ja tuleks nädala pärast tagasi. Järgmise nädala hommikul tegime uuesti proovi, see näitas 5,6mmol (arst ütles, et lubatud on kuni 6mmol), arst ütles, et kõik on korras. Ise olen aga ikka mures, ema arvas, et ma ei peaks ja ütles, et ma mõtlen endale ise haigused niiviisi kaela. Mõlema proovi ajal olin natuke tõbine + teise proovi ajal olin ravimite peal (diagnoositi tugev mao ärritus, sõin Raniberli). Äkki võis see ka veresuhkrut tõsta? Lihtsalt mainin ära... Kunagi olen ka kodus prooinud teha testi (käsivarre pealt), peale pakki ära söödud küpsisid näitas see 7,6mmol. Mitte keegi meie suguvõsas pole olnud haige ja vanaemal näiteks on veresuhkur koguaeg 5,2-6,2. Helistasime uuesti ka arstile ja ta ütles, et pole mitte mingisugust põhjust muretseda ja võin ikka magusat süüa, süda pole mul aga siiani rahu saanud... Olen kirjutanud ka diabeedilehele ja seal vastati ka, et kõik korras. Ma arvan, et kui saan ka teie vastuse teada, hakkaks mul äkki parem.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Miks Sa arvad, et oled haige? Kas enesetunne on sageli halb? Sinu vanuses algab suhkurtõbi ägedalt s.t. kiiresti tekkib kõhnumine, suur joogijanu, sage ja rohke urineerimine. Kui nädalate jooksul abi ei saa, tekib iiveldus ja oksendamine, kõhuvalu. Sul ei ole ju midagi taolist, ega ju?
Lisaks on kõik mõõdetud veresuhkru näitajad normi piires. Kui Sinu vanuses algab suhkurtõbi, tõuseb veresuhkur kiiresti 10-15 mmol/l väärtusteni ja kõrgemalegi. Loomulikult ei ole piiramatu magusasöömine hea ei Sinu figuurile ega hammastele, kuid ilma põhjuseta pole ka vaja end piirata ja tegelikult dieedipidamine Sinu vanuses diabeeti ärahoida ei aita.
Ära karda, tõenäoliselt oled täiesti terve!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.