Kilpnääre ja menstruatsioon 07.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 26 aastane. Aastaid tagasi tegi üks tuttava tuttav perearst tähelepaneku, et mul on kilpnäärmega probleem. Kõri on alt poolt nähtavalt paksem. Läksin Magdaleena haiglasse kontrolli, kust tehti ultraheli, perearst saatis ka vereanalüüsid. Magdaleena arst ütles siis, et jah- kilpnääre on suurenenud, kuid tema probleemi ei näe ja ravi vajalikuks ei pea. Kuna aga aastatega on kehakaal ikka korralikult tõusnud, lausa häbi on end peeglist juba vaadata, siis kaks aastat tagasi otsustasin uuesti kontrolli minna. Seekord Mustamäele Diebeedikeskusesse kuna sinna sai ilma saatekirjata. Tehti ainult vereanalüüs. Kõik teised näidud olevat korras, ainult midagi, mis reguleerib menstruatsiooni, oli natuke kõrge, kuid mitte kriitiliselt (vabandan, et täpseid näita üles ei oska märkida-ühtegi paberit mulle ei näidatud ega antud ja ise ei osanud ka küsida, kuna midagi hullu ei olnud). Arst ütles, et kui soovin rasestuda, siis võib ravi peale panna, kuid hoiatas, et see kasvatab veelgi kehakaalu. Nüüd sooviks tõesti ravi saada, sest ravita või ilma- kaal tõuseb edasi, samuti on viimased 3-4 kuud probleemid menstruatsiooniga. Nimelt ei ole mul siiani päevi olnud umbes 4-5 aastat. Vahel ainult üliväikesed määrimised . Alates septembrist aga ei taha asi lõppeda. Enamasti on tegemist määrimisega... kord rohkem, kord vähem. vereeritus on ebaregulaarne. Kolmel korral on vereritus olnud nii suur, et 15 minutiga hakkab tampoon lekkima. Aga pärast 2-3 tampooni vahetust asienamasti taandub. Suure erituse ajal eritub ka suuremaid vereklimpe (juhtunud on see just õhtul ja töö juures, kuid mingit erilist ülepingutamist vmt ei ole enne seda olnud, mis võiks asja esile tuua).Tunnen end kogu aeg ebamugavalt, tampoon on alati käepäerast taskus, kui asi peaks hullemaks minema. Olukord segab täielikult juba eraelu. Samuti oleks südamesopis soov ka rasestuda. Kas selline menstruatsiooni häire on kilpnäärmest tingitud? Otsisin interneti avarusest, aga ei leidnud sellist juhtumit. Ja igaksjuhuks küsin, kas Teie juurde saab ka ilma saatekirjata? Nimelt elan teist aastat juba perearstist kaugemal ja kuna ma pole eriline arstide vahet jooksja, siis pole suutnud ka arsti vahetada. Lihtsalt tean siis, kas pean selle tee jalge ette võtma.
Tervitades,
L

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei saanud Teie kirjast päris täpselt sotti, kas menstruaaltsükkel on häiritud viimased 3-4 kuud või tõepoolest juba 4-5 aastat. Igal juhul on Teie esimene käik kindlasti günekoloogi juurde. Saatekirja pole sinna vaja. Vajadusel määrab günekoloog ka hormoonanalüüsid.
Kilpnääre võib olla tõsise tsüklihäire põhjuseks ainult väljendunud talitlushäire (üle-või alatalitluse korral). Üksnes kilpnäärme suurenemine normis talitluse foonil menstruaaltsüklit ei mõjuta. Minu vastuvõtule saab ilma saatekirjata üksnes erakliinikus Qvalitas (Narva mnt. 7), kus ma iga teisipäeva pärastlõunal vastu võtan.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.