Vere glükoosisisaldus normist kõrgem 02.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Pisut üle kuu aja tagasi sattusin ägeda koletsüstiidiga EMO-sse ja tehti erakorraline laparoskoopiline operatsioon ning sapipõis eemaldati. Küsimus on siis enne operatsiooni tehtud vereproovi glükoosisisalduse kohta - referentsväärtus >5,9 ja minu näit 6,0. Vaevused algasid mul eelmise päeva pärastlõunal peale šokolaadikommide ja Itaalia pajaroa söömist. Oksendasin õhtu jooksul 5-6 korda ja ei söönud kuni operatsioonini järgmise päeva hilisõhtul midagi. Vahepealse aja jooksul jõin vaid tassitäie kummeliteed ja pisut vett. Tahaksin teada, kui väga mures ma selle näidu pärast pean olema? Kas põletik ja võimalik veepuudus võivad veresuhkru kõrgemaks teha? Perearstil käisin ja lähen jaanuari keskel ka uuesti vereproovi andma aga tahaks teada, kui mures pean olema. Olen ülekaalus juba viimased 6-7 aastat (KMI 30), peres teadaolevalt kellelgi diabeedi kumbagi vormi pole esinenud, küll aga südamehaigusi.
Kui ma juba küsin, siis küsiksin ka teismelisena saadud hormoonravi mõju kohta. Kas see võib mind siiani mõjutada või ei ole sellel pikaajalist mõju? Olin 12aastane ravi saamise ajal ja niipalju kui mäletan, sain paari kuu vältel hommikul kell 8 kakskümmend pisikest tabletti, kell 10 kaksteist tabletti ja kell 12 kaheksa tabletti.
Tänan vastamast!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkur 6,0 mmol/l ei tähenda diabeeti. Suhkurtõve diagnoosimiseks peab veresuhkru väärtus olema korduvalt paastuolukorras mõõdetuna üle 7 mmol/l, üle 11,1 mmol/l 2t peale glükoosikoormust glükoosikoormustestil või peab glükeeritud hemoglobiin olema üle 6,5%. Seega ei ole suhkurtõve tõenäosus kuigi suur ja esialgu muretsema ei pea.
Kordusanalüüs perearsti juures oleks siiski vajalik. Samuti tuleks tulevikule mõeldes vähendada kehakaalu, sest rasvumine suurendab diabeediriski eriti menopausi järgselt. Lühiajaline glükokortikoidravi 25a. tagasi hetke diabeediriski ei mõjuta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.