Kilpnäärme probleem 29.12.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen Teile korduvalt kirjutanud ja abi saanud. Peale sünnitust 4 aastat tagasi ägenes kilpnäärme põletik ja sellest tulenevalt alatalitlus (diagnoos oli juba varem, kuid rohtu ei võtnud). L-thyroxini doos on olnud 175-225 vahel, viimane aasta on püsivalt 200, kuigi kaal on 61 kg. Endokrinoloog ei oska põhjendada, miks nii suur doos on, aga kui vaja, siis vaja. Probleem selles, et kilpnäärme näitajad kõiguvad nii ruttu, kuigi arst kinnitas, et analüüse tehakse kord aastas.
Kuu aega tagasi oli minu TSH 1,96, tänaseks on TSH 0,3 ja Vaba t4 25, seega viimane näit üle normi, samas kui doosi vähendada, siis kahe kuu pärast jääb näit jälle alla normi. Viimasel aastal on isegi suhteliselt näidud suheliselt stabiilseks jäänud, kuid enne seda kõikus kogu aeg, hirm on, kas siis hakkab jälle uuesti kõikuma. Enesetunnet usaldada ei saa, kuna on ärevushäire ja hüpohondria, mille osas saan ravi Effexoriga. Kui mingi sümptom on, siis kohe lähen jälle kilpnäärme analüüsi tegema ja arvan, et on kilpnäärmest. Sellel aastal olen kümneid kordi on kilpnäärme väärtusi mõõtnud.
Algselt kui haigus avastati, siis oli minu TSH 100, nüüd mõtlen, kas selle tagajärjel on minu närvisüsteemis või peas tekkinud mingisugused püsivad kahjustused, mis sellist ärevust tekitavad, mis ei lase ennast rahulikult tunda või on see lihtsalt minu mõtlemisest. Psühhiaater ütleb, et ma ise krutin ennast haiguste lugemise ja analüüside tegemisega üles ja siis tekib ärevus. Samas ärevus tekib mul just sümptomitest (nt segadustunne peas, peavalu jne).
Lugesin, et alatalituse puhul olgugi, et see on raviga kompenseeritud, võib kaasneda juuste väljalangemine. Kuna juukseid tuleb palju, siis kardan autoimmuunset juusteväljalangemist. Olen käinud nahaarsti, perearsti, endokrinoloogi juures, kes kinnitavad, et juuksed lihtsalt vahetuvad.
Ikka vaevab küsimus, et kui kilpnäärme näitajad on normis, kas siis tunneb inimene ennast nagu terve või siiski asendusravi baasil on mingid vaevused või on minu organism imelik.
Samuti on enne päevi paha olla, rinnad valusad, segadustunne peas, peavalu jne. Kas kilpnäärmest on ka PMS. Naistearsti juures käidud tehti ultraheli, Pap test -need korras. Arst ütles teil on rohkem see ärevusest. Hormoonanalüüside kohta ütles, et neid ei tehta, kuna tsükkel korras ja hormoonanalüüsid ei anna midagi.
Tegin oma rahast 4 kuud tagasi Ferritiini, mis oli 4, kuigi hemoglobiin on olnud kogu aeg 125-130 vahel. Hematoloog ütles, et see on päevadest (6 päeva pikk). Kas see asi kaasneb ka kilpnäärme alatalitusega olgugi, et näitajad normis? Tänaseks ferritiin 25 ja HGB 150 rauaravi baasil.
Kas kilpnäärme põletik tekitab ka kõrvalkilpnäärme talituse häireid, nüüd kardan, et äkki minu kaltsiumi ja fosfori osas ka mingid puudujäägid?
Ühesõnaga minu põhitegevus on käia mööda arste ja kardan, et äkki midagi on veel uurimata. Kõik see asi on mind ära tüüdanud ja tahaks normaalselt edasi elada.
See sai kõik alguse peale sünnitust kui TSH oli 100 ja sümptomid jubedad. Perearst saatis tookord kompuutrisse ja saatekirjale pani küsimärgiga diagnoosid SM või ajukasvaja (mida hiljem selgus et ei olnud) ja sellest nüüd eluks ajaks selline haigustekartus, mis ei lase elu elada. Mida peaks tegema, perearst ütleb ka, et ärge käige nii tihti tema juures, piisab kui kord aastas või kaks teha vereanalüüs kontrollimaks tervislikku seisundit või kui on äge viirus.
Olete mulle ilusti vastanud, et jah need on psüühilised probleemid, aga ikka tekivad muremõtted.

Jään Teie vastust ootama!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kohta käibki ühe tuntud eneseabiõpiku pealkiri "Ärge muretsege, hakake elama!" Võimalik, et tavaelus pole Teil piisavalt väljakutseid ja piisavalt pinget pakkuvat tegevust, et klammerdute oma tervisesse. Teil on väike laps, kuid võib-olla on aeg küps siirduda taas tööle ja osaleda aktiivsemalt ühiskondlikus elus. Või jätkata õpinguid? Või asutada oma ettevõte?
Teie hormoonanalüüsid on täiesti korras. L-türoksiini annus võiks esialgu olla 200 mcg, edaspidi võiks kaaluda väikest vähendamist (175 mcg päevas), kuid noorte naiste puhul on parem väike üleannustamine kui puudujääk. Ärge tehke analüüse sagedamini kui 6 kuu möödudes (sagedasem testimine ei ole ka informatiivne).
Psühhoteraapiat võiksite loomulikult jätkata. Hirm tervise pärast võis olla ärevushäire vallandavaks teguriks, kuid ärevus ei pruugi ilma spetsiifilise abita mööduda. PMS-il pole kilpnäärme talitlusega mingit seost, günekoloog annab Teile head nõu, kuidas selle väga tavalise murega toime tulla. Kui asendusravi foonil on hüpotüreoos kompenseeritud, pole põhjust ka juuste väljalangemist karta.
Tervist ja jõudu soovides,
Anu Ambos.