Veresuhkrutase üle 12 09.10.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mu vend on diabeedik. Tal on nüüd kaks päeva olnud näit üle 12-ne. Kas ta peaks insuliini süstima, et läheks madalamaks? Eile oli korra 18-nega, 17-nega, muidu on 12-nga olnud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkur üle 10 mmol/l on diabeetiku jaoks liiga kõrge ja see kõneleb enamasti kahest võimalusest:
1. Insuliini annus on olnud liiga väike
2. Söödud on ülemäärane kogus süsivesikuid.
Teie vend peaks järele mõtlema kumb nendest kahest võimalusest on tema kõrgete veresuhkrute põhjuseks ja vastavalt käituma - kas suurendama insuliini annuseid või pidama paremini kinni dieedinõuetest.
Veresuhkur võib söögist sõltumatult tõusta siiski ka näiteks viirusinfektsiooni korral - sel juhul kimbutab venda nohu-köha ja väike palavik. Sel juhul tuleb insuliini annuseid ajutiselt suurendada ja veresuhkrut sagedamini mõõta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.