Bromocriptin ja Dostinex - kumb ravim tõhusam? 29.08.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Umbes kolm aastat tagasi avastati mul ajuripatsi adenoom (tegemist 1 cm suuruse adenoomiga). Algselt võtsin Bromocriptini, kuid peale sünnitust (eelmise aasta augustit) uuesti rohtu võtma hakates ei sobinud see enam (pearingid, süda paha). Arst kirjutas Dostinexi. Ostsin ravimi välja ning lugesin infolehelt, et antud ravimil pole EV müügiluba. Tekkis küsimus, et miks pole? :) Kas tegemist on nö halvema variandiga? Olen võtnud 2ndl jooksul antud tabletti ja erilist vahet Bromocriptiniga pole (samamoodi aeg-ajalt pea käib ringi ja süda paha). Kui vahet pole, siis millist ravimit siiski eelistada? Kumb ravim on tõhusam ja kumb koormab organismi vähem. Samuti huvitab mind, kui võtan tablette nii pikaajaliselt, siis kas ei või see mõnele teisele organile halvasti mõjuda (nt magu)?

Tänan ette,

K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Dostinex (kabergoliin) on bromokriptiinist uuem ja efektiivsem (ka kallim) ravim. Põhjused, miks ravim on Eestis registreerimata ei ole kuidagi seotud ravimi efektiivsuse või ohutusega. Dostinexile on võimalik taotleda haigekassast ka 90%-list soodustust. Kõrvaltoimeid on Dostinexil tavaliselt vähem ja võtta tuleb ravimit kord nädalas, mis on samuti mugavam kui iga päev. Eelkõige ravimi hinnast lähtudes on praegu esmavalikuravimiks hüperprolaktineemia puhul endiselt bromokriptiin, kuid kui raviga ei saavutata piisavat tulemust või esineb talumatus, ongi järgmiseks valikuks Dostinex.
100%-liselt identsed bromokriptiin ja dostinex siiski ei ole. Kuigi toime on sarnane, realiseerub see üle erinevate retseptorite, mistõttu erandjuhtudel määratakse ka mõlemat ravimit samaaegselt.
Nii bromokriptiini kui Dostinexi võetakse sageli aastakümneid. Mingeid organsüsteeme kajustavaid kõrvaltoimeid pole seni täheldatud.
Tervitades,
dr.Anu Ambos.