Küsimused Turneri sündroomi kohta 06.08.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi aastaid tagasi Turneri Sündroom. Paksuke olin kogu aeg, kuid alates sellest, kui kirjutati välja hormoonasendusravi läks olukord hulluks. Plikana oli arstipoolne reaktsioon järjekordsetele kilodele, et sööge vähem ja emale õeldi, et emme, miks Teie laps ometi nii paks on-ärge andke nii palju süüa. Nagu oleks 13-14 aastase söömist võimalik jälgida. Mina aga unistasin ainult magusast. Kasvuhormooni võtsin ja praegusel momendil olen 157 pikk. Pikkus seega väga väike pole. Ühel momendil ei suutnud enam ja arsti juures käimine jäi pooleli. Kümmekond aastat tagasi üritasin uuesti ja mõne aja pärast kaalusin 107 kilo. Vahepeal oli suhkruhaigus tekkinud ja vererõhk väga kõrgeks läinud. Arst ütles, et Teiesugusega pole muud teha kui süsti peale. Palusin aega endaga tegeleda. Paar kuud olin hambad ristis, sain näitajad täiesti normi. Kaalus sain aga 3 kilo juurde. Üritused lõppesid järjekordselt sel momendil, kui arsti kabinetist ulgudes ja paanikas välja jooksin. Olin nii väga püüdnud, tulemust polnud ja mulle öeldi, et mis Te õige mõtlete endast. Vahepeal olin pikka aega samas kaalus. Umbes aasta tagasi leidsin, et pean tasa-targu asja käsile võtma. Kuigi õeldakse, et KMI-ga üle 30 pole ise kaalust alla saamine võimalik, võtsin 40 kg kaalust alla ja kaalun momendil 58 kg. Kümme kilo oli vahepeal iseenesest alla läinud. Suhkur on ilma tablettideta normis ja vererõhu jaoks võtan 5 mg Reniteci-ilmselt poleks ka ilma selleta väga kõrge. Probleem on selles, et kuidas nüüd edasi. Kas hormoonasendusravi oleks vajalik ja peaks uuesti proovima? Kas valik ongi saada ravi ja olla paks või mitte ja riskida luuhõrenemisega? Mulle väideti igal juhu, et ravi arvelt ei tohiks üle 3-5 kg juurde tulla. Kuidas on siiski lood pikaajalise hormoonasendusravi ja kasvajate suhtes? Kui praegu 38-aastasena hakkaksin ravi saama, kas see oleks suur risk? Mis riskid oleksid, kui ka edaspidi ravi ei saa? Kardan paaniliselt ühelt poolt, et lähen uuesti väga paksuks, teisalt, et arsti juurde minnes saan lihtsalt sõimata, sest pole vahepeal julgenud aastaid nägu näidata. See arst kelle juures käisin töötab erakas tavaendokrinoloogina ja Tartu tohter on ammu pensioniL Kas oskate mõnda kollegi soovitada, kelle poole pöörduda ja üldse, mida nüüd edasi teha? Olen vastuse eest südamest tänulik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörduda Tallinnas ITKH NN endokrinoloog-günekoloogide dr. Ülle Jakovlevi või dr. Mari Verrevi juurde, Tartus TÜK-is dr. Maire Lubi juurde. Enne kui otsustada, kas ja millist hormoonasendusravi vajate, tuleb teha mõningad uuringud. Hormoonasendusravi ei ole siiski pelgalt patsiendi kiusamiseks välja mõeldud. Selle ülesandeks on säilitada Teie luutihedust, vähendada südame-veresoonkonnahaiguste riski, hoida Teid enneaegse vananemise eest. Kaasaegsete asendusravi preparaatidega ei tohiks kaalutõus tõepoolest ületada 3-5kg. Aga parem hilja kui mitte kunagi ...
Tervitades,
dr. Anu Ambos.