Kilpnäärme operatsiooni mõju 18.05.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Küsimus on minu ema kohta, kes on üle 80 a vana. Tal eemaldati täielikult kilpnääre. Peale operatsiooni kolmandal päeval hakkas ta võtma L-tyroksiini 1 tablett hommikuti. Kui esimesel nädalal tundis ta põlvedes nõrkust ja valiulkkust, siis teisel nädalal ei saanud ta enam voodist põlvede nõrkuse tõttu üles ja ka tühja kõhuga enne sööki tableti võtmine mõjus talle väga halvasi, maos hakkas õõnes ja halb tunne. Perearsti juures tehtud vereanalüüs näitas tal BSA(võin eksida telefonis kuuldu näitaja nimega) et on 7, arst ütles et see on kõrge. Minu küsimus on selline, et kas selline seisund peale kaht nädalat operatsiooni on normaalne ja kas põlvede olukord jääbki nii või on tegemist vale L-tyroksiini annusega. Endokrinoloogi visiidile kutsuti teda alles kuu aja pärast peale lõikust, see on alles paari nädala pärast, aga asi on inimese jaoks tõsine-käia ta ei saa enam.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH 7 mIU/l ei ole 80a. inimese jaoks sugugi halb. Arvan, et ema võib jätkata L-türoksiini esialgu samas annuses. Kui tableti võtmine hommikul tühja kõhuga tekitab probleeme, võib ta rohtu võtta ka peale sööki. Kuu aega peale lõikust kontrollib endokrinoloog hormoonanalüüse ja annab juba täpsemaid juhiseid asendusravi annustamiseks.
Põlveprobleemidel puudub aga L-türoksiiniga igasugune seos ja liigespõletiku osas oleks kõige targem paluda esmalt perearsti abi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.