Ovaalne moodustis kilpnäärme juures 05.05.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 29aastane kahe väikse lapse ema. Täna käisin arsti juures, kuna endal oli bronhiit ning eile avastasin kaelal väikse muhu. Perearst vaatas muhku ja andis saatekirjad vereanalüüsile ja ultrahelile. Veel ütles arst, et kilpnäärme juures on see vähene ovaalne moodustis. Olen väga MEELEHEITEL JA HIRMUL. KAS VÄHENE TÄHENDAB, ET SEE ON VÄIKE OVAALNE MOODUSTIS? Teisipäeval lähen arsti juurde tagasi. Kas tegu võib olla lihtsalt tsüstiga või peaksin asja positiivselt võtma ja kas see on ravitav? Palun vastake

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Millest selline paanika? Enne ultraheliuuringut pole küll võimalik kindlalt öelda, millega tegemist on ja kas see väike (vähene tähendab väike mitte vähine s.t. vähk) moodustis seostub kilpnäärmega või on tegemist hoopis mõne suurenenud lümfisõlme või muu taolisega.
Võib-olla on vaja lõpliku selguse saamiseks veel mõned lisauuringud teha. Paanikaks pole aga mingit põhjust. Suure tõenäosusega on tegemist healoomulise muutusega, mis võib-olla mingit ravi ei vajagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.