Külm higi, nõrkus, keha temp.35,2, aeglane pulss 01.04.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Külm higi iga väiksema füüsilise pingutuse korral, aeglane pulss, suu kuivab öösel ja päeval, üldine jõuetus. Umbes 20 aastat tagasi diagnoositud mürgine kilpnääre. Raviks sain aasta otsa merkasolini ja jood-kiiritust. Selleks korraks haigus taganes. On tehtud hiljuti analüüs ja see näitas piiripealset kilpnäärme alatalitlust. Ravi ei määratud.
Väga paha on olla !

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie pulss on tõeliselt aeglane s.t. alla 60 lõõgi minutis ja löögisagedus ei suurene ka füüsilisel pingutusel, võibki siin peituda jõuetuse põhjus. Vajalik on teha ööpäevane südamerütmi monitooring (rütmi-Holter) ja vajadusel konsulteerida kardioloogiga. Külm higi füüsilisel pingutusel võib samuti viidata südameprobleemile. Kui kilpnäärmehormoonid olid enam-vähem korras (ei kujuta ette, mida tähendab piiripealne alatalitlus), siis kilpnääre südamerütmi ei mõjuta.
Kehatemperatuur on inimesel tavaliselt 36,2-36,8 kraadi. 35,2 kraadi äratab kahtlusi mõõtmistulemuste õigsuses. Laske oma kehatemperatuuri mõõta perearsti juures, seal saab seda nüüd teha mõne hetkega ja kogenud õde juba ei eksi. Suukuivuse põhjuseks võib olla ka kõrgenenud veresuhkur, vererõhuravimid jne. Seega ei saa kõiki vaevusi alati kilpnäärme süüks panna. Samas peate oma kilpnäärme talitlust loomulikult jälgima ja vähemalt kord aastas hormoonanalüüsi tegema. Radiojoodravi saanud patsientidel on kilpnäärme alatalitluse kujunemise risk edaspidises elus siiski suur.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.