Hirsutismi ravi Eestis 16.11.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20-aastane ja probleem on hirsutism. Karvakasv on viimase 3-4 aastaga läinud aina hullemaks. Karvad on pruunid ja ligi 0,5 -1cm pikad põskedel, lõual, rinnal, kõhul (üle kogu kõhu), seljal jne. Mujal (alakõhul, nibude ümbruses) on muidugi karvakasv tugevam. Olen asja uurinud ja tegu on ilmselgelt piirkondadega, kus naistel tavaliselt karvad sellisel määral ei esine. Karvad on aina pikemaks kasvanud just näopiirkonnas. Käisin probleemiga u 2 nädalat tagasi günekoloogi juures, kes tegi vereproovi ja tavakontrolli ja ütles, et midagi erilist ei leitud, sest menstruaaltsükkel on korras. Mul on ka akne. Kaal on veel normi piires (167 cm ja 64 kilo), aga kaalus alla ei võta (teen 2x nädalas trenni, söön tervislikult). Igaks juhuks mainin, et olen eesti päritolu, terve suguvõsa vähese karvakasvuga. Olen uurinud ka erinevate ravimite kohta, sealhulgas spironolactone, finasteride, metformin, ketoconazole, Lupron, Vaniqa. Kas ka Eestis on võimalik mingit ravi hirsutismi vastu saada? Kas endokrinoloogi juurde uuringutele saamiseks on vaja tingimata perearsti või günekoloogi saatekirja? Kas Eestis on hirsutismiga naisi suudetud terveks ravida?
Aitäh vastamast :)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt soovitan günekoloogilt siiski täpsemalt järele pärida, mida näitasid Teile tehtud hormoonanalüüsid. Enam-vähem regulaarne menstruaaltsükkel ei välista tagasihoidlikku meessuguhormoonide liiga. Kui hormoonanalüüsid olid täiesti korras ja Te momendil rasestuda ei soovi, võib hirsutismi raviks soovitada hormonaalset kontratseptiivi. See lööb 2 kärbest ühe hoobiga - katseb soovimatu raseduse eest ja vähendab karvakasvu ja aknet. Ravisse finasteridi ja ketokonazoliga suhtun äärmiselt negatiivselt - vähendades karvakasvu võib saada pöördumatu neeru- või maksakahjustuse. Metformiin võib aidata mingil määral, kui tegemist on polütsüstiliste ovaariumide sündroomiga, mis toob kaasa normist suurema insuliinresistentsuse. Sel juhul on ka meessuguhormoonide tase veres tõusnud ja sagedaseks kaasuvaks probleemiks ülekaal. Mõju karvakasvule on kaudne ja suhteliselt tagasihoidlik.
Hirsutismiga naise ravimiseks on vaja teada hirsutismi põhjust. Hirsutism on sümtom, mitte diagnoos. Põhjusest sõltub ka ravitaktika ja tulemus. Pärilikust hirsutismist pole võimalik kedagi terveks ravida ei Eestis ega mujal. Polütsüstiliste ovaariumide sündroomi puhul on hirsutismi võimalik pikaajalise raviga vähendada. Samas on sündroom ise kroonilise iseloomuga ja "tervistumine" vähetõenäoline. Kongenitaalse adrenaalse hüperplaasia korral on kergete vormide puhul ravi samuti üsna efektiivne, samas on seisund pärilikult determineeritud ja päris terveks sellest ei saa. Soovitan suhtuda suure ettevaatusega igasugustesse nii kodumaistesse kui välismaistesse hirsutismist "tervenemist" lubavatesse ilukliinikutesse. Kahtlemata võite nõu pidada ka endokrinoloogiga - tavavastuvõtule pääsemiseks on vajalik saatekiri, eravastuvõttudel seda ei nõuta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.