Kilpnäärme alatalitlus ja autoimmuunne türeoidiit 11.11.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on autoimmuunne türeoidiit ja alatalitlus. Tekkis 3 aastat tagasi pärast sünnitust ja TSH oli siis 100. Olen sellest Teile korduvalt kirjutanud.
Mure selles, et TSH ja Vaba t4 ei saa normi.
Minu kogus oli 225 L-thyroxini ja
16.04.2010 seisuga oli TSH 1.74 ja vaba t4 16. Seega normis. Mingil ajal tekkis ületalitlus - TSH oli 0,104.
Endokrinoloog vähendas ravimikogust ja sellest tulenevalt võtsin 2 korda nädalas 225 ja muidu 200 l-thyroxini. Selle baasil näitajad seisuga 21.09.2010.a.- TSH 0,360 ja Vaba T4 18,7.
Endokrinoloog arvas, et selline raviskeem ei õigusta ja pidin võtma iga päev 200 l-thyroxini. 18.10.2010 seisuga olidki näitajad normis - TSH 0,505 ja Vaba t4 18,3.
Eile, 10.11.2010 tegin uued analüüsid ja tulemus selline TSH 0.077 ja Vaba t4 20,6 (ref. väärtus 10,4-19,1)
Mis ma nüüd tegema pean. Endokrinoloog ütleb, et käige aastas korra, aga kui ma ise oma raha eest neid analüüse ei teeks, oleks mul näitajad täitsa metsas.
Kas selline ületalitlus kahjustab mu tervist? Mis koguses ma pean rohtu võtma? Samas olen 32 ja soovin ka teist last, aga nende näitajatega pole see kuidagi võimalik.
Palun vastata võimalusel kiiresti, kuna lihtsalt ei jõua neid analüüse enam teha ja raha kulub ka.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Miks Te arvate, et Teie hormoonnäitajatega pole lapsesaamine võimalik? Hüpotüreoos on Teil pigem üle- kui alakompenseeritud ja lapsesaamisele pole selline olukord kuidagi takistuseks.
Suur enamus Teie kirjas ära toodud analüüsivastustest on täiesti korras ja soovitan jätkata L-türoksiini 200 mcg päevas. Uus hormoonanalüüs tehke 6 kuu möödudes või kui peaksite vahepeal rasestuma. Ravimit võtke korralikult iga päev. Kui tekib ravikatkestusi, mõjutab see hormoonanalüüsi tulemust veel 2-3 kuu jooksul ja võib eksitada. Kui peaksite kaalus oluliselt kaotama (10 või enam kg), võib Teie hormoonivajadus tõepoolest väheneda. Mõnevõrra võivad seda mõjutada ka kaasuvad haigused. Kui olete noor, terve ja kaal püsib, on vajadus üsna stabiilne ja väikestest kõikumistest analüüsides ei ole vaja end häirida lasta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.