TSH järsk muutus. 24.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere olen väga mures oma TSH näitaja järsu muutuse pärast. Alatalitlus avastati mul 8 kuud tagasi, siis oli TSH 10. Juuli lõpuks sain L-Tyroxiniga 75mq oma kilpnäärme näitaja normi, oli 0,790. Olin väga õnnelik, kuna plaanime kunstlikku viljastamist ka sama kaua juba ja kõik jäi seisma minu alatalitluse avastuse tõttu. Nädal tagasi tegingi uued analüüsid, kogu tervise kontrolli, et alustada IVF-ga ja sealhulgas tehti uuesti ka TSH analüüs. Sain suure ehmatuse osaliseks, kuna TSH näitaja oli nüüd 4,38, kõigest 3 nädalat hiljem. Ometi olen võtnud kogu aeg sama rohu doosi 75mq ja pole vahele jätnud ühtegi päeva. Ainuke küsimärk ongi see, kuidas sai mul nii väikese ajaga TSH normist väljuda ja jälle on mul alatalitus? Tahtsin ka seda küsida, kas väike palavik ja viirushaigus võivad olla selle põhjuseks? Ja teiseks veel menstruatsioon. IVFi jaoks pidin tegema kõik analüüsid just menstruatsiooni 3.-6. päeval ja ma tegingi 3. päeval. Kas see võib olla TSH järsu muutuse põhjuseks, pluss väike palavik 37,1? Tundsin ennast sellel päeval tõbiselt ja jäingi pärast haigeks. Minu naistearst oli ka väga imestunud ja ei osanudka muud põhjust öelda, kuidas 3 nädalaga võib selline suur muutus aset leida. Ütles, et tulgu ma uuesti TSH analüüsi tegema, kui olen terveks saanud. Eks ma järgmine nädal lähen siis uuesti analüüsi tegema. Hirm on väga suur, et kas nüüd on kõik korras. Oleme last soovinud juba 3 aastat, kuni lõpuks avastati kilpnäärme probleem. Kangesti tahaksin suurendada doosi 75lt 100mq, et kui järgmine nädal lähen siis kindlasti oleks TSH normis, kas ma tohiksin seda teha? Niikuinii ju pean rasestudes hakkama doosi suurendama.Või on see täiesti lubamatu? Tahan lihtsalt nii väga last ja olen täiesti meeleheitel. Olen Teile varem ka kirjutanud ja olete mõlemal korral öelnud, et TSH ei ole mõtet nii väikeste vahedega mõõta, et kusagil 3-4 kuu tagant. Minu naistearst on aga lasknud mõõta iga kuu, kuna olen IVFi ootejärjekorras ja kogu aeg on lükkunud edasi, sest ikka alatalitlus. Sellepärast olengi täiesti löödud kogu sellest loost, mis toimub! Palun aidake ja öelge, mis toimub ja mis põhjustas sellise TSH muutuse ja kas tohin siis doosi suurendada või on see lubamatu? Väga ette juba tänades,M

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rahu, ainult rahu! Viirusinfektsioon võis võib-olla tõesti TSH-d mõjutada, kuigi see näitaja tavaliselt kiiresati ei muutu. Võib-olla tuli väike viga sisse ka laboris. Olen Teie tohtriga sama meelt - kui viisushaigus möödas, tehke uus analüüs!
L-türoksiini annust võite suurendada 100 mcg-le päevas. Kindlasti ei põhjusta see Teile mingeid vaevusi ja tõepoolest peate raseduse ajal L-türoksiini annust niikuinii suurendama.
Hoian Teile pöialt ja soovin edu! Küll kõik läheb korda!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.