L-Thyroxini mõju 23.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Olen põhimõtteliselt suurema osa oma noorest elust maadelnud kilpnäärme probleemidega. Enne küsimuste esitamist annan Teile lühikese ülevaate oma senisest haigusloost. Umbes 12aastasena diagnoositi mul kilpnäärme ületalitlus ja tehti kindlaks, et mul on väga mürgine suur struuma. Mõned aastad võtsin ravimeid, ei mäleta küll täpset kirjapilti, aga oli vist Merkazolil. Kuna tervis sellest paremaks ei läinud, hakati opereerimisvõimalusi uurima. Seoses sellega, et struuma oli väga suur ja vist lähedal unearterile vms, siis otsustati teha radioaktiivne ravi. Pärast seda tekkis mul kilpnäärme alatalitlus ja olen umbes viimased 8 aastat võtnud 50 mg L-Thyroxini 1,5 tabletti päevas.

Põhjus, miks Teile kirjutan, on see, et soovin saada rohkem informatsiooni selle kohta, kas L-Thyroxin-i mõju võib ka kõikuda mingitel aegadel? Olen väga palju lugenud arstide poolt kirjutatud ülevaateid selle haiguse ja ravimi kohta, samas olen palju ka foorumeid lugenud. Kuigi õige koguse tablettide puhul peaksid alatalitusega seonduvad tüüpilised vaegused kaduma, esinevad mul siiski ka praegu alatalitluse sümptomid. Vereproove teen aastas 2 korda, ja TSH on normipiires olnud (kõige kõrgem oli vahepeal 3,6, mis iseenesest on veel normis). Ma ei ole küll ise selle kohta materjale leidnud, aga ehk Te teate, kas kuskil on uuritud näiteks seda, et suvekuudel on L-Thyroxin-i mõju tugevam vms? Olen põhimõtteliselt viimased 3 aastat täheldanud seda, et suve keskel tekivad mul sellised L-Thyroxin-i kõrvalnähud, et olen kohutavalt ärritunud, täiesti ilma põhjuseta. Üldiselt ma ei ole väga närviline inimene, aga suvekuudel muutun kohe täiesti teiseks inimeseks, olen äärmiselt närviline ja ärrituv, isegi tühistes olukordades. Samas peale suve muul ajal jälle tunnen, et L-Thyroxini praegune kogus ei aita. Esinevad sellised sümptomid: väsimus (mitte selline, et ei viitsi hommikul üles tõusta, vaid selline, et olen nagu puuga pähe saanud, uimane ja nagu oma maailmas terve päeva, ei suuda jälgida, mida teised teevad või mis ümber toimub), keskendumishäired, mäluhäired, kõnehäired (mõni päev on raskusi isegi lihtsate loogiliste lausete moodustamisega), kõhukinnisus, külmakartlikkus. See kõik viitab nagu sellele, et tabletikogus ei ole õige ja esineb alatalitlus. Olen ka arstiga sellest rääkinud, kuid tema ütleb, et kui proovid on korras, siis järelikult pole vaja koguseid suurendada. Viimased aastad olen suve lõpus alati otsinud internetist vastuseid minu tujude kõikumistele ja närvilisusele ning ülejäänud aja otsin vastuseid jälle sellele, miks mul esinevad alatalitluse sümptomid, kui tabletikogus peaks proovide järgi õige olema. Olen tähele pannud seda, et foorumites kirjutavad inimesed samamoodi oma kehvast enesetundest, kuigi kogused peaksid justkui õiged olema. Samas kirjutavad ja räägivad arstid, et kui võtta õiges koguses tablette, siis ei tohiks alatalitluse kaebuseid esineda. Nagu foorumeid lugedes nähtub, esinevad need inimestel siiski.

Oskate Te seda seletada, miks mu enesetunne on selline nagu eelpool kirjeldasin? Kas on katsetatud ka sellist meetodit, et suvekuudel võetakse vähem tablette? On sellist seost päikese ja tableti mõjuga varem üldse täheldatud või uuritud? Kas on võimalik kuidagi muud moodi oma tervist turgutada või teha nii, et suvekuudel ei esineks nii palju tujude kõikumisi ja muul ajal ei oleks seda kohutavat väsimust ning muid häireid, mida eespool märkisin?

Kohe kindlasti ei ole ma hüpohondrik, kes endal igasuguseid haiguseid kujutab olevat. Tahaksin lihtsalt selgust selles, mis minu enesetundega toimub. Loodan, et suutsin Teile oma muret piisavalt hästi selgitada ja Te saate minu probleemist aru. Oleksin väga tänulik, kui Te mulle vastaksite.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen tegelikult põhimõtteliselt nõus Teie arstiga - kui analüüsid on korras, pole L-türoksiini annuse muutmiseks põhjust. Kui suvel oleks L-türoksiini annus Teie jaoks liiga suur, oleksid suvel tehtud analüüsides näha kilpnäärme ületalitlusele omased nihked, kui talvine annus oleks liiga väike, oleksid näha alatalitlusele omased nihked. Kas sügisel ja kevadel tunnete ennast väga hästi ja olete vaevusteta? Kui järgida aastaaegade loogikat, peaks see ju nii olema, sest siis peaks L-türoksiini annus olema paras.
Asendusravi annuse muutmine vastavalt enesetundele hormoone kontrollimata on väga libe tee, sest tujukusel ja väsimusel võib olla väga palju põjuseid, mis ei ole kuidagi kilpnäärmega seotud. Lõputu pendeldamine tegeliku ala- ja üledoseerimise vahel ei tee Teie enesetunnet kindlasti paremaks. Küsimust on ka teaduslikult uuritud, kuid tõendust L-türoksiini annuse sesoonse korrigeerimise vajadusele pole leitud.
Arvan, et Te ei peaks klammerduma oma kilpnäärmeprobleemi. See pole kindlasti kõikide teil esinevate vaevuste põhjus. Kui Teil tõepoolest 25-aastaselt esinevad aeg-ajalt tõsised mälu- ja kõnehäired, tuleks pöörduda neuroloogi poole. Pannes kõik kilpnäärme süüks, võib mõne tõsisema terviserikke maha magada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.