Turneri sündroom ja rasestumine 10.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kas Te olete enne kokku puutunud Turneri sündroomi põdeva patsiendiga? Nimelt mul on see. Ma tahaksin teda, kas mul on võimalik tulevikus loomulikul teel rasestuda. Tänu hormoonravile hakkasid mul rinnad kasvama ja algas menstruatsioon ja tänu kasvuhormoonravile olen 152 cm pikk.
Olen käinud naistearsti juures munasarju ja emakat mõõtmas, arst ei öelnud küll, et midagi nagu valesti oleks.
Kas on võimalik, et mul on Turneri sündroomi kergem variant ja ma saan ikka loomulikul teel lapsi?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Turneri sündroomiga patsiendid tavaliselt loomulikul teel ei rasestu, kuna nende munasarjad on hävinud (munasarjade asemel on sidekoelised väädid). Tõepoolest on olemas ka selle sündroomi kergemad nn. mosaiiksed variandid ja meditsiinikirjanduses on kirjeldatud kümneid iseeneslikke rasestumise juhtumeid. Seega päris võimatu see pole. Siiski on Turneri sündroomiga emadel suur risk saada kromosoomianomaaliaga laps ja üldjuhul kaalutakse noore ja terve Turneri sündroomiga naise puhul munaraku siirdamise varianti. See tähendab, et doonorilt võetud munarakk viljastatakse partnerilt saadud spermaga ja istutatakse Turneri sündroomiga naise emakasse. Edasi kulgeb rasedus nagu tavaliselt (siiski arstide valvsa pilgu all ja hormoonpreparaatide toetusel) ja lõpeb sünnitusega nagu ikka. Munaraku siirdamist praktiseeritakse Soomes ja mitmetes teisteski Euroopa riikides (Taanis, Inglismaal jne.). Arvan, et Eestiski pole see põhimõtteliselt võimatu, kuigi mul pole andmeid, et seda seni vähemalt Turneri sündroomiga patsientidele meil oleks tehtud.
Soovitan esitada oma küsimused julgesti oma raviarstile, kes Teie tervisliku seisundiga täpselt kursis on ja oskab vastata just Teid silmas pidades.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.