Kilpnäärme sõlm/vähk/või midagi muud? 05.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Leidsin kaelalt muna, läksin arsti juurde ja see saatis mind ultrahelisse, ultrahelis arst teatas, et ei ole ohtlik, et on suurenenud kilpnääre, suurus oli 2x 0,8cm (kas on suur?). Arst siis küsis minult, et kas ma tahan et võetakse ka nõelaga proov, arvasin siis, et ehk kannatab igaks juhuks võtta...
Nüüd aga tuli vastus: (üritan tõlkida soome keelest, kuna siin elan...)
vere seast tuleb esile natukene kolloidi aga folliikelepiteeli on palju. Vilets koheesio ja folliikelepiteeli paljusus tähendaks seda, et see sobiks follikulaarse neoplaasiaga, aga selle proovi korral ei või täpselt teada selle omadusi...
Sellepärast mind saadetakse nüüd järjekorras haiglasse, kus siis võetakse uusi proove...
Kas mul võib siis nüüd olla vähk, ja kui on nii, kas see võib ka juba kuskil mujal olla... Siin arst arvas ultraheli pildi järgi, et ei ole vähk, ja kui nii pahasti peakski olema, siis ei ole kohe kindlasti kuskil mujal, kuna on väike ja kaelal ei ole mingeid muid probleeme...
Olen mures ja pean ilmselt mitu kuud ootama, enne kui pääsen uutesse proovidesse, kuna siin ei peeta seda asja kiireks...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen nõus Teie arstiga, et tõenäoliselt ei ole sõlm Teie kilpnäärmes vähk. Igaks juhuks soovitan siiski kõik uuringud lõpuni teha, kuna follikulaarse adenoomi (healoomuline kasvaja) ja follikulaarse kartsinoomi (pahaloomuline kasvaja) vahet ei ole kerge teha isegi punktsioonil saadud rakkude alusel. Samas on follikulaarne kartsinoom suhteliselt harvaesinev, suhteliselt healoomulise kuluga ja täiesti ravitav.
Uuringuteni jäänud paari kuu pärast ei maksa Teil muretseda, sest nii lühikese aja jooksul kilpnäärmevähk levida ei jõua (saan Teie kirjast aru, et hetkel arst mingeid leviku tunnuseid ei näe).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.